Článek
Proč je důležité mít sny? Protože jsou pohonem naší motivace. Bez nich by cíle i přání ztratily smysl. Proč bychom se snažili něčeho dosáhnout, kdybychom si to nedokázali ani představit? Sny nám dávají odvahu, inspiraci a možnost vidět svět takový, jaký bychom ho chtěli mít. A když se spojí s odvahou svá přání vyslovit nahlas a správně nastavenými cíli, mohou se stát realitou.
Mít cíle je jako mít kompas v ruce. Ukazují nám směr a dávají našim dnům smysl. Bez nich bychom jen tak bloudili, nechali se unášet okolnostmi a možná až příliš často končili u nekonečného scrollování sociálních sítí. Cíle nám pomáhají růst, překonávat sami sebe a přinášejí pocit naplnění, když jich dosáhneme.
Jak je ale nastavit skutečně správně a efektivně? K dispozici jsou různé metody a pomůcky, mezi ty nejoblíbenější patří takzvané chytré cíle, tedy metoda SMART. V roce 1981 ji v časopise Management Review představil George T. Doranen jako pomůcku pro manažery, dnes už má mnohem širší užití a rozhodně nevyšla z módy.
SMART je metoda stanovování cílů, která pomáhá zajistit, aby byly jasné, realistické a dosažitelné. Název je akronym složený z pěti klíčových vlastností, které by měl každý dobře nastavený cíl splňovat:
- S (specific) – specifický: Cíl by měl být jasně definovaný, nikoliv příliš obecný. Například „zhubnu 5 kg“, namísto „chci zhubnout“. Pokud máte jasně určený cíl, pravděpodobnost úspěchu se podle odborníků násobně zvyšuje. Už jen tím, že se na něj můžete lépe zaměřit a rozdělit si jej na menší části, které vás nebudou odrazovat.
- M (measurable) – měřitelný: Musí být možné sledovat pokrok, protože vám dá motivaci k další akci. Pokud se rozhodnete „ušetřím 10 000 Kč“ namísto „chci více peněz“, budete vědět, jak na tom aktuálně jste a kolik úsilí je potřeba vyvinout. Navíc i těžko měřitelné cíle vyžadují nějaké milníky, když si je rozdělíte na menší části. Třeba přípravu, trénink nebo postupné úpravy životního stylu.
- A (achievable) – dosažitelný: Váš cíl musí být ve vašich možnostech. Mysl i podvědomě dobře ví, čeho jste schopni. Reálný cíl, který je možné splnit, má skutečnou šanci na úspěch. Baletkou nebo astronautem se sice už padesáti pravděpodobně nestanete, ale stále můžete najít uplatnění v prostředí, které bude vašim snům blízké. Jste třeba účetní? I baletní soubory potřebují zacházet s penězi. Lekce baletu mohou být vaším bonusem ve volném čase.
- R (relevant) – relevantní: Důležité je, že vaše cíle by měly dávat smysl a být v souladu s našimi hodnotami. Navíc by měly být udržitelné, aby nešlo o jednorázovou akci, která vás pouze vyčerpá. Proč byste si za cíl dávali výšlap na pětitisícovku, když nesnášíte hory? Může být fajn, že soused zaběhl maraton nebo má větší auto, ale opravdu to chcete taky? Buďte raději opravdoví a zamyslete se, jaké cíle jsou opravdu vaše.
- T (time-bound) – časově ohraničený: Cíl bez termínu v sobě skrývá tu největší past. Totiž neustálé odkládání. Bez termínu není motivace, nefunguje zdravý tlak a nakonec se nedostaví ani výsledek. Pokud o něco skutečně stojíte, začněte hned a stanovte si nějaké cílové datum či období. Budete tak moci sledovat své pokroky a ke svému cíli se blížit možná pomalu, ale zato jistě.
Metodu SMART najdete v nejrůznějších obměnách či doplněních. Třeba jako SMARTER, která cílům navíc přidává etický (nebo ekologický) rozměr a odměnu (nebo dopad na budoucí generace). Otestovat pomocí této metody můžete jakýkoliv cíl. Mějte přitom na paměti, že vybudování nového návyku nebo nastavení nové rutiny může trvat až tři měsíce, proto k sobě buďte laskaví, když se zpočátku nedaří. A je také možné, že vaše plány bude někdy třeba upravit či změnit, protože existují i okolnosti mimo vaši kontrolu.
Jakákoliv metoda je pouze nástroj, který by vám měl pomáhat, a nikoliv vás zbytečně svazovat. Jsou to vaše cíle, máte je zcela ve svých rukou. Když na to půjdete chytře, pomohou vám splnit i nejodvážnější přání a sny.