Článek
Spisovatel Roald Dahl jednou řekl: „Pokud se v životě chcete dostat kamkoliv, musíte cestou přečíst spoustu knih.“ Dlouhodobě prováděné výzkumy mu dávají za pravdu a dokládají, že čtení je jakýmsi fitness cvičením pro mozek. Dochází ke stimulaci neuroplasticity (tvárnosti) mozku, vznikají nové spoje, zlepšuje se krátkodobá i dlouhodobá paměť. Pokud mozek pravidelně cvičíte, neklesají kognitivní schopnosti mozku, naopak jsou denním opakováním posilovány.
Jak vysvětluje Vlasta Antošová, spisovatelka a lektorka psaní: „Možná se přínos čtení pro člověka dá vyjádřit vědecky, knihy jsou ale hlavně vstupenkou do říše fantazie tak nekonečné, jak jen si umíte představit. To i přesto, že technologie v současnosti servírují krátká videa, ve kterých najdete všechno. Opravdu? A opravdu tedy potřebujeme knihy? Rozhodně ano.“
Odborníci tvrdí, že pokud čtete denně, jste chytřejší, vyděláváte více peněz, lépe se umíte vyrovnat se stresem. Máte širší obecné znalosti, jste oblíbenější v kolektivu a hlavně, ve svém životě jste kreativnější, méně se nudíte.
Pokud knihy nemáte v oblibě, zkuste čtení natrénovat. Postupujte pomalu jako při každém jiném tréninku, když se učíte něco nového. Večerní desetiminutovku určitě zvládnete a po jednadvaceti dnech si již určitě rádi tento čas prodloužíte. Kniha se stane vaším denním rituálem.
Přínosy čtení
1. Posilovna pro mozek a pro podporu kreativity
Je váš mozek občas líný jako kočka po obědě? Vězte, že to nezměníte ničím jiným než aktivitou. Čtení je na trénink mysli ideální, protože každá stránka, každá věta, každé slovo je jako klik, dřep nebo plank pro váš intelekt. Když čtete, vaše šedé buňky mozkové pracují na plné obrátky – zpracovávají informace, trénují paměť, funguje fantazie, analyzují se příběhy a spojují se souvislosti.
2. Příběhy jako vitaminy pro duši
Pokud je vaše duše unavená, příběhy ji mohou nakopnout jako ranní espresso. Každá kniha je plná emocí – lásky, smutku, radosti, strachu, naděje. Tyto emoce vám připomínají, že jste naživu. Že cítíte. Příběhy jsou jako vitaminy – vyživují naši mysl, srdce i duši.
3. Zlepšení jazykových schopností
Jen pokud budete mít velkou slovní zásobu, dokážete se dobře vyjádřit. Jasně a velmi přesně komunikovat myšlenku. Právě čtení vás k této superschopnosti nenásilně dovede.
4. Knihy jako forma terapie
Nemusíte chodit k odborníkovi, abyste si vyčistili hlavu. Stačí si otevřít dobrou knihu. U knih totiž můžete úplně vypnout, zapomenout na běžné starosti a přenést se jinam. Máte špatný den? Sáhněte po komedii, která vás rozesměje natolik, že zapomenete i na ty největší průšvihy. Potřebujete trošku inspirace? Biografie úspěšných lidí vám ukáže, že cesta na vrchol není vždycky růžová, ale stojí za to.
Knihy nás učí být lepšími lidmi – bez moralizování, bez zbytečných řečí. Když se začtete do příběhu, vžijete se do postavy, která má úplně jiný životní příběh než vy. Najednou začnete chápat, proč lidi jednají tak, jak jednají.
Čtení otevírá dveře do nových světů, poskytuje relaxaci, zábavu i poučení. Posiluje představivost, má pozitivní neurologický přínos. Pokud se vás tedy někdo ještě někdy zeptá, co je na knihách tak důležitého, vysvětlete mu to. Zlepšíte mu život.