Článek
Myšlenkové mapy jsou vizuálními nástroji, které pomáhají strukturovat myšlenky, nápady nebo koncepty. V šedesátých letech minulého století s nimi přišel britský psycholog Tony Buzan. Hledal nástroj, který by pomohl lidem lépe se učit, zlepšit paměť a efektivněji řešit problémy. Myšlenkové mapy vycházejí z principu, že lidský mozek zpracovává informace nejlépe, když jsou propojené vizuálně a logicky.
Proč se do toho pustit?
Myšlenkové mapy jsou dnes běžně používány nejen ve vzdělávání, ale také v osobním rozvoji i firemním plánování projektů. Uplatní se v profesním životě i mimo něj. Hodí se v nejrůznějších situacích, protože podporují kreativní myšlení, zlepšují paměť a usnadňují učení díky vizuálnímu uspořádání informací. Pomáhají třeba zjednodušit složité téma nebo uspořádat myšlenky, zlepšují přehlednost a usnadňují řešení komplexních problémů. Je to jeden z nástrojů kreativní práce s informacemi, kdy do chaosu vnáší určitý řád a strukturu.
Co budete potřebovat?
Myšlenkové mapy můžete kreslit ručně nebo k jejich vytváření použít některou z aplikací. Zkuste například Coogle, SlateBox, Gliffy nebo MindMup. Výhodou digitálních nástrojů je, že k mapám pak máte přístup odkudkoliv a kdykoliv. Lze je také sdílet nebo k jejich tvorbě někoho dalšího přizvat.
Nesnažte se zavděčit všem. Ve skutečnosti to stejně nikdo neocení
Kreslení myšlenkových map rukou, které si poté můžete také převést do digitálního formátu, má však nesporné výhody navíc. Tradiční psaní totiž posiluje koncentraci i paměť, rozvíjí jemnou motoriku a navíc pomáhá si odpočinout. Kreslení k tomu podporuje kreativitu.
Zápisky z jednání zvýší zapamatování až o 30 %, v podobě hezky vyvedené myšlenkové mapy bude úspěšnost ještě vyšší, a to zvláště máte-li vizuální paměť. Zapojíte totiž svaly, které pak aktivují větší počet neuronových propojení. Hodit se vám budou tužky i pastelky, zápisníky, diáře nebo čisté listy papíru a ozvláštnit si můžete své výtvory třeba samolepkami. Fantazii se meze nekladou.
Jak začít?
Myšlenkové mapy obvykle začínají centrálním pojmem nebo hlavní myšlenkou umístěnou ve středu. Z něj vychází několik hlavních kategorií nebo klíčových bodů, které se pak větví do dalších úrovní a podrobností. Budete-li například pomocí myšlenkové mapy plánovat příští dovolenou, v centru mapy může být zvolená destinace.
Hlavními tématy budou pravděpodobně doprava, ubytování, program, přípravy, nákupy a podobně. A každé z témat se bude dále rozvíjet. Důležité je nechat prostor pro nápady, které vyvstávají v průběhu tvorby a které vám mohou ukázat nové souvislosti nebo zatím prázdná místa.
Návod najdete například na stránkách Masarykovy univerzity. K myšlenkovým mapám je dobré se s mírným odstupem vracet, nechat je takzvaně uzrát a postupně vylaďovat. Poté vám odkryjí poklad v celé kráse a bezpečně vás k němu dovedou.