Článek
Partnerské vztahy nejsou jednoduché – jsou plné dohod, kompromisů a podmínek. Jakkoli tak zní bezpodmínečná láska skvěle, není zdravá. Už jen proto, že při praktikování bezpodmínečné lásky očekáváme to samé od protějšku. A když to tak není, objevují se potíže.
Aby byl vztah pokud možno co nejblíž ideálu, je třeba nejprve milovat sami sebe, vědět, co od vztahu čekáme, co v něm chceme i nechceme, co bychom u protějšku netolerovali. Teprve pak přichází ten správný čas na lásku ke druhému člověku a prostor pro budování vzájemného vztahu.
Bezpodmínečná láska zní velmi romanticky. Touží po ní muži i ženy, bohužel právě ženy ve snaze potěšit partnera tolerují i věci, které s láskou nemají mnoho společného. V takové chvíli se bezpodmínečná láska mění v nedostatek sebevědomí či sebeúcty, kdy opět ženy často nechtějí – většinou ze strachu, že by je muž opustil – říct, že jim na něm něco vadí.
Známky nízko nastavených hranic
- Pokračujete v randění, i když už necítíte žádnou vášeň a lásku, jen proto, že se cítíte pohodlně.
- Omlouváte špatné chování protějšku a opakovaně se snažíte, aby vše fungovalo.
- Kladete potřeby druhého před své vlastní.
- Vidíte věci takové, jaké je chcete mít, ne takové, jaké ve skutečnosti jsou.
- Přijímáte věci, jak plynou. Je přirozené, že se přestáváte oba snažit.
- Popíráte problémy a přehlížíte varovné signály.
- Plníte to, co chce partner, i když to není zdravé či správné.
- Příliš tlačíte na pilu, aby bylo vše perfektní.
- Myslíte si, že skutečná láska je o ústupcích a velkých obětech.
„Pokud se snažíte praktikovat uvedené body a další nezdravé formy bezpodmínečné lásky, nikdy nedosáhnete svého cíle, tedy být ve vztahu šťastní. Nikdy nebude vše perfektní, protože se nedokážete uvolnit a nechat věci plynout tak, jak by měly, v některých aspektech je to prostě nevyhnutelné. Stále ve vás budou pochyby, frustrace a nakonec i zklamání,“ vyjadřuje se k problematice vztahová koučka Janet Ong Zimmermanová.
Kdy a v jakých ohledech se ze špatně nastavených hranic stává problém, kdy se začíná naplno projevovat nedostatek sebeúcty k sobě samému?
- Ke všemu se málo vyjadřujete, máte tendenci souhlasit se vším, co protějšek řekne či udělá.
- Obáváte se, jak bude reagovat, když mu chcete něco říct.
- Máte tendenci obviňovat sami sebe, pokud se něco nedaří.
- Nežijete vlastní život, ale ten partnerův.
- Děláte vše, co partner chce, jen aby nenastaly potíže.
- Snažíte se dělat vše dokonale nebo podle nastavení partnera.
- Většinu času pociťujete úzkost a napětí.
- V mysli neustále probíráte různé kroky, jak jednat nebo jak se chovat.
Zapomeňte, že bezpodmínečná láska je ideál. Jakmile budete zůstávat ve vztahu, kde se nebudete cítit dobře, budou vám vadit chyby nebo činy partnera, nebudete nikdy šťastní. Není zdravé si vynucovat nějaké chování, stejně tak není zdravé se podřizovat čemukoli, co vám vadí,“ popisuje odbornice.
Zdravý a zralý vztah je podle odborníků takový, kde oba partneři nejen vědí, co od vztahu a protějšku chtějí, neustupují v důležitých krocích, ale zároveň respektují vzájemná přání.