Článek
Podle psychologa Setha J. Gilliana existují vzorce chování, které vás mohou upozornit na extrémně hodného a pro život nevhodného partnera. Podívejte se s námi na některé z nich:
1. Snaha za každou cenu vás rozveselit. Jedna věc je, že se někdo stará o vaše blaho, ta druhá, že vás neustále sleduje a analyzuje vaše nálady. To může být dusivé, navíc můžete získat pocit, že partner stále kontroluje vaše emoce. A není mu příjemný váš smutek, hněv, vina nebo zklamání. Takové nepohodlí se může změnit v nevyslovený příkaz, abyste se rozveselila. Protože vaše autentické emoce druhého obtěžují.
2. Neustálé vyhýbání se konfliktům. Neshody a hádky jsou těžké, takže možná oceníte (alespoň na začátku vztahu), když se partner konfliktu s vámi snaží vyhnout. Jenže snaha vyvarovat se komplikovaných témat vyvolává napětí. Pro zdravý vztah je důležité, abyste se spolu naučili řešit konflikty. Pokud to neumíte, zamlčené neshody a nedorozumění vyvolávají pocity odcizení a odporu.
3. Rozhodujete stále vy. Vybíráte restauraci, plánujete víkendy, chystáte rodinné oslavy? S tím, že váš partner vám tvrdí, že jste v tom nejlepší? Opravdu ale nemá vlastní preference? Spolupráce je vždy laskavější než úcta. Hledejte někoho, kdo převezme kormidlo, když budete unaveni řízením, bude s vámi sdílet břemeno rozhodování a ulehčí vám.
4. Partner vám říká jen to, o čem je přesvědčený, že chcete slyšet. Je příjemné, když někdo potvrdí váš názor – například se automaticky postaví na vaši stranu, když jste s někým ve sporu. Jenže mít po svém boku partnera, který vždy souhlasí se vším, co děláte, není vždy výhodné. Občas musíte mít v tom druhém zrcadlo, někoho, kdo vám sdělí, že jste se při rodinné hádce chovala nefér. I když vás takový názor nejdřív rozzuří, časem dozrajete k vědomí, že jeho argumenty vás mohou posouvat dál. Na slepém přitakávání všemu, co děláte, je zřejmé, že se dotyčný bojí pustit s vámi do sporu, chová se jako náhodný známý, který k vám nechce být upřímný. Protože k tomu nemá důvod.
5. Jste středem partnerova světa. Co může být lepšího než život s někým, jehož svět se točí kolem vás? Jakkoli to může znít hezky, to, že jste nejdůležitější součástí partnerova života, má vážné nevýhody. Musíte být pod velkým tlakem, abyste si pozici jedničky pro druhého udržela, pro vašeho partnera není zdravé, pokud vás na takový piedestal staví. Určitě vám jde o vyrovnaný vztah, do kterého přinášíte oba stejně. Pokud jste středobodem jiného světa, jak si budete rozšiřovat vlastní obzory? Pomůže vám s tím váš partner? Víc získáte ze vztahu s člověkem, který má také vášně, které nejsou zaměřené výhradně na vás. S takovým, který hledá hluboký smysl v činnostech, které s vámi nemají nic společného.
„Rovnocenní partneři jsou schopni být plně sami sebou. A chtějí, abyste byli přesně tím, kým jste. Pokud tedy výše uvedené chování směrem k vám sledujete u svého partnera, je čas na upřímný rozhovor. Vystavte si spolu bohatý a strukturovaný vztah, který vás nebude omezovat, přitom vydrží dlouhá léta,“ uzavírá odborník.