Článek
„Kami Rita zdolal vrchol ve středu ráno a vytvořil nový rekord 30 výstupů na Everest,“ uvedl Mingma Šerpa ze společnosti Seven Summit Treks.
Čtyřiapadesátiletý horolezec na vrchol ve výšce 8849 metrů nad mořem vylezl poprvé v roce 1994 a od té doby na nejvyšší horu světa šplhá téměř každý rok. Mezi známé horské vůdce patřil i jeho otec, který byl mezi prvními průvodci cizinců na vrchol Everestu. Kromě nejvyšší hory světa Kami Rita zdolal i další známé osmitisícovky, například K2, Čo Oju, Manaslu nebo Lhoce.
„Jsem s tímto rekordem spokojený, ale rekordy jsou nakonec překonány,“ řekl Kami Rita AFP 12. května, poté co po 29. stanul na vrcholu Everestu. Loni prohlásil, že mu nejde o rekordy - výstupy na nejvyšší horu světa jsou pro něj obživou.
Nepál rozjel jarní úklid Everestu. Nejvyšší horu zbaví odpadu i mrtvol
Ženský rekord v rychlosti
Šerpa Kami Rita ovšem není jediným, kdo se minulý týden zapsal mezi rekordmany. Nepálská horolezkyně Phundžo Lamaová ve čtvrtek podle agentury AFP překonala rekord v nejrychlejším výstupu na Everest mezi ženami. Cesta ze základního tábora na vrchol jí trvala 14 hodin a 31 minut, citovala AFP šéfa místního turistického úřadu.
„Vyrazila 22. května v 15:52 místního času a vrcholu dosáhla 23. května v 06:23 místního času,“ řekl.
Předchozí ženský rekord v rychlosti výstupu na nejvyšší horu světa byl 25 hodin a 50 minut. Od roku 2021 ho držela hongkongská horolezkyně Ada Tsangová. Vůbec nejrychleji se na vrchol dostal Šerpa Lakpa Gelu, a to v květnu 2003. Výstup mu trval deset hodin a 56 minut.
Počet letošních obětí stoupl na pět
Hora má ale i své stinné stránky. V blízkosti vrcholu Mount Everestu bylo minulý týden nalezeno tělo keňského horolezce. Keňanův nepálský průvodce se pohřešuje, stejně jako britský horolezec a Nepálec z jiné expedice.
O osud 40letého Keňana Joshuy Cheruiyota Kiruie a 44letého horského vůdce Navanga Šerpy z Nepálu panovaly obavy od středečního rána, kdy s nimi tým ztratil kontakt. Kiruiovo tělo našli nepálští záchranáři asi 20 metrů pod vrcholem. Zhruba v 8200 metrech pak ve středu zahynul i sedmatřicetiletý nepálský horolezec Binod Babu Bastakoti, píše CBS News, a v úterý ve svém stanu i šestačtyřicetiletý Rumun Gabriel Viorel Tabara.
PRESS STATEMENT ON THE DEMISE OF JOSHUA CHERUIYOT KIRUI ON MT. EVEREST EXPEDITION
— Mountain Stories (@j_muhia) May 24, 2024
We are all saddened by what happened to our son and brother, Cheruiyot Kirui on Mt. Everest.
What we know:
Cheruiyot lost radio communication with basecamp early morning of May 22, 2024 on… pic.twitter.com/h2h1i8Up1S
Už od úterního rána se pohřešuje 40letý britský horolezec Daniel Paul Paterson a 23letý Nepálec Pas Tendži Šerpa, který mu dělal vůdce. Podle svědků dvojice sklouzla ze srázu při sestupu z vrcholu ve zrádném úseku stezky ve výšce asi 8750 metrů, uvedl britský tisk. S ohledem na zřícení ledového hřebene jsou však šance na jejich přežití mizivé, dodává server News.com.au.
O týden dříve na Mount Everestu zahynuli dva horolezci z Mongolska, když předtím úspěšně dosáhli vrcholu, Usukhjargal Tsedendamba (53) a Purevsuren Lkhagvajav (31). Počet letošních obětí tak už činí minimálně pět, uvádí server The New York Times.
Vloni zemřelo rekordní množství horolezců
V Nepálu se nachází osm ze 14 nejvyšších vrcholů světa a tamní úřady letos vydaly více než 900 povolení k výstupu na ně, včetně 419 povolenek ke zdolání Mount Everestu. Loni nejvyšší horu světa pokořilo více než 600 horolezců, píše AFP, podle které ale také loni při výstupu na Mount Everest zemřelo 18 horolezců - dosud nejvyšší počet.
Nejvyšší horu světa jako první zdolali Novozélanďan Edmund Hillary a jeho kolega Šerpa Tenzing Norkej v roce 1953. Od té doby se na vrchol dostalo více než 11 tisíc lezců, asi 320 jich na svahu Everestu zahynulo.