Článek
Při návrhu novostavby rodinného domu se architekti snažili co nejvíce zachovat hodnoty místa, ať už se jedná o krásné přírodní prostředí či tradiční ráz obce, tak o hodnoty, které má samotný stavební pozemek, tedy sousedství s loukou a lesem.
Novostavbu proto navrhli v severní části pozemku tak, aby zachovali jakousi domnělou uliční čáru podél obecní cesty a zároveň si zachovali dostatečně velkou plochu pro zahradu.
Dům je rozdělen do dvou hmot, které spolu svírají ostrý úhel, přičemž jedna je viditelná z obecní cesty a druhá je za ní skryta. Svažitost pozemku pak přispívá k tomu, že z pohledu od obecní cesty je stavba do terénu zapuštěna, takže působí nižší, než ve skutečnosti je. Díky tomuto řešení vypadá novostavba také menší než ve skutečnosti.
Stavba je inspirovaná užšími venkovskými domy
Architekti ze studia Charma také díky tomuto řešení dosáhli toho, že jen jedno z oken směřuje k sousednímu domu. Hmoty se vyznačují spíš podlouhlou a úzkou vesnickou proporcí, nikoliv jakousi širší „rozkročenou“ proporcí, která je v současné době převažující u běžně stavěných domů.
Stavba patří mezi loňská přihlášená díla do soutěže Česká cena za architekturu.
Rodinný dům jako vějíř. Je složený ze tří objektů rozvinutých v prostoru
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/kQOIvbF2D1aJ5NxrCAHKEW/258f/dum-vejir.jpeg?fl=cro,0,0,1920,1080%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)