Článek
Témata dnešního dílu:
- Čím prochází pacienti vhodní pro novou léčbu před operací? (7:50)
- Následná léčba po odstranění plicního laloku (12:45)
- Kolika lidem u nás léčba už pomohla? (14:20)
- Jak se žije člověku bez jednoho plicního laloku? (17:57)
Rakovina plic přestavuje asi 11 procent ze všech typů rakoviny a ročně je diagnostikována zhruba u šesti tisíc lidí. Její zrádnost spočívá v tom, že se příliš neprojevuje.
„Víme, že 25 procent pacientů, kteří jsou diagnostikováni s rakovinou plic, nemají vůbec žádné příznaky. Často se setkáváme s pacienty, u kterých se provede rentgenový snímek úplně z jiných důvodů. Třeba spadnou, zlomí si žebro,“ konstatuje v úvodu podcastu profesor Robert Lischke.
V pokročilých stadiích onemocnění mohou mít pacienti bolesti na hrudníku, problémy s dýcháním a mohou vykašlávat krev. Nejvíce ohroženou skupinou jsou kuřáci a lidé starší 55 let. Důležité je pravidelně chodit na screeningové vyšetření plic a včas onemocnění zachytit.
„Zcela rozhodující pro váš osud a léčbu je, v jakém přijdete stadiu. Když přijdete v prvním, tak vaše šance na pětileté přežití se bude pohybovat kolem osmdesáti devadesáti procent. Když přijdete ve stadiu čtvrtém, tak už to bude kolem 10 procent při veškeré léčbě. Bohužel v tom prvním a druhém stadiu přichází pouze 15 až 20 procent pacientů,“ vysvětluje přednosta.

Přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke
Nadějí je kombinovaná léčba
Pro určité pacienty ale existuje naděje, jak rakovinu plic vyléčit a prodloužit tak jejich život. Jedná se o kombinovanou léčbu chemoterapie a imunoterapie, která je vhodná pro pacienty s operabilním karcinogenem plic, tedy pro pacienty se začínající rakovinou plic.
Takový pacient podstoupí předoperační chemoterapii a imunoterapii. Po kombinované léčbě se u 50 procent pacientů objeví tzv. kompletní patologická odpověď, což znamená, že pacient po vyšetření nemá žádné nádorové buňky v plicích, nepotřebuje další léčbu a dochází pouze na kontroly.
„Studie ve Spojených státech prokázala, že pacienti, kteří měli kompletní patologickou odpověď, tak 98 % pacientů z nich bylo naživu čtyři roky po operaci. To je fascinující. Už můžeme říct, že kombinace chemo- a imunoterapie a operace pacienty vyléčila, takže odcházejí jako úplně zdraví lidé,“ říká Lischke s tím, že pacienti jsou sledováni ještě minimálně 10 let od operace.
Více o tom, kolik pacientů v ČR už podstoupilo tuto léčbu a jak souvisí dobrá fyzická kondice s provedením chirurgického zákroku, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete přehrát v úvodu článku nebo podcastových aplikacích.
Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.
Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.
Poslechněte si také naše další podcasty: