Hlavní obsah

Robert Lischke o nové léčbě rakoviny plic: Výsledky jsou fascinující

3:16
3:16

Poslechněte si tento článek

Praha

Rakovina plic je strašák všech kuřáků, a nejen jich. Ročně je diagnostikována zhruba u šesti tisíc lidí a každý rok na ni kolem pěti tisíc pacientů zemře. Existuje ale velká naděje na vyléčení. O nové kombinované léčbě rakoviny plic přišel do podcastu Neklepat pohovořit přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke.

Neklepat: Robert LischkeVideo: Novinky

Článek

Témata dnešního dílu:

  • Čím prochází pacienti vhodní pro novou léčbu před operací? (7:50)
  • Následná léčba po odstranění plicního laloku (12:45)
  • Kolika lidem u nás léčba už pomohla? (14:20)
  • Jak se žije člověku bez jednoho plicního laloku? (17:57)

Rakovina plic přestavuje asi 11 procent ze všech typů rakoviny a ročně je diagnostikována zhruba u šesti tisíc lidí. Její zrádnost spočívá v tom, že se příliš neprojevuje.

„Víme, že 25 procent pacientů, kteří jsou diagnostikováni s rakovinou plic, nemají vůbec žádné příznaky. Často se setkáváme s pacienty, u kterých se provede rentgenový snímek úplně z jiných důvodů. Třeba spadnou, zlomí si žebro,“ konstatuje v úvodu podcastu profesor Robert Lischke.

V pokročilých stadiích onemocnění mohou mít pacienti bolesti na hrudníku, problémy s dýcháním a mohou vykašlávat krev. Nejvíce ohroženou skupinou jsou kuřáci a lidé starší 55 let. Důležité je pravidelně chodit na screeningové vyšetření plic a včas onemocnění zachytit.

„Zcela rozhodující pro váš osud a léčbu je, v jakém přijdete stadiu. Když přijdete v prvním, tak vaše šance na pětileté přežití se bude pohybovat kolem osmdesáti devadesáti procent. Když přijdete ve stadiu čtvrtém, tak už to bude kolem 10 procent při veškeré léčbě. Bohužel v tom prvním a druhém stadiu přichází pouze 15 až 20 procent pacientů,“ vysvětluje přednosta.

Foto: Novinky

Přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke

Nadějí je kombinovaná léčba

Pro určité pacienty ale existuje naděje, jak rakovinu plic vyléčit a prodloužit tak jejich život. Jedná se o kombinovanou léčbu chemoterapie a imunoterapie, která je vhodná pro pacienty s operabilním karcinogenem plic, tedy pro pacienty se začínající rakovinou plic.

Takový pacient podstoupí předoperační chemoterapii a imunoterapii. Po kombinované léčbě se u 50 procent pacientů objeví tzv. kompletní patologická odpověď, což znamená, že pacient po vyšetření nemá žádné nádorové buňky v plicích, nepotřebuje další léčbu a dochází pouze na kontroly.

„Studie ve Spojených státech prokázala, že pacienti, kteří měli kompletní patologickou odpověď, tak 98 % pacientů z nich bylo naživu čtyři roky po operaci. To je fascinující. Už můžeme říct, že kombinace chemo- a imunoterapie a operace pacienty vyléčila, takže odcházejí jako úplně zdraví lidé,“ říká Lischke s tím, že pacienti jsou sledováni ještě minimálně 10 let od operace.

Více o tom, kolik pacientů v ČR už podstoupilo tuto léčbu a jak souvisí dobrá fyzická kondice s provedením chirurgického zákroku, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete přehrát v úvodu článku nebo podcastových aplikacích.

Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.

Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Související témata:
Robert Lischke

Výběr článků

Načítám