Hlavní obsah

Rakovinu plic dostala i přesto, že nikdy nekouřila. Úspěšnou léčbu zajistila včasná diagnóza

Štěkavý kašel ji trápil už od dětství. Lékaři jí nejprve řekli, že se jedná o astma, a když kašel neustával, tak že jde o reflux. Potíže Bohumily Spisarové ale přetrvávaly i poté. Zlomová diagnóza přišla v roce 2023, kdy se dozvěděla, že má rakovinu plic s metastázami. Onemocnění si ji našlo přesto, že nikdy nekouřila.

Příběh paní Bohumily s karcinomem plicVideo: Marek Tereba, Novinky

Článek

Osmašedesátiletá Bohumila Spisarová z jižní Moravy si na svůj „štěkavý“ kašel zvykla natolik, že jej považovala za součást života. Ani ve snu ji nenapadlo, že z toho bude jednou zhoubný nádor plic.

„Vždycky jsem nějak kašlala. V pubertě, v dospělosti, po nachlazení, při stresu. Ale brala jsem to jako součást života, nic zvláštního,“ popsala před kamerou Novinek. Během let vyslechla řadu diagnóz jako astma, reflux nebo alergie. Vyšetření, léky, opakující se kolečko. Nic, co by ji znepokojilo natolik, aby tušila, že jde o něco vážného.

Zlom nastal až na podzim roku 2023. Kašel sílil, až se stal nesnesitelným. „Nemohla jsem spát. Ani vsedě. Zkoušeli jsme různé léky, ale nic nezabíralo. Byla jsem naprosto vyčerpaná,“ líčila.

Na rentgenu se sice objevil nález, lékařka ho však nejprve přisoudila astmatu. Až další odbornici snímek znepokojil a okamžitě poslala paní Bohumilu na CT. Tenkrát jí ale nabídli termín za tři měsíce. Naštěstí se lékařka s tak dlouhým čekáním nespokojila. Rozhodla se vše raději zkonzultovat s primářem, což se ukázalo jako to nejlepší rozhodnutí, protože ten na základě snímku z rentgenu rozpoznal nádorové onemocnění.

Foto: Marek Tereba, Novinky

Kašel provází Bohumilu celým životem, v roce 2023 přišla rakovina plic.

Poté vše nabralo rychlý spád. Do týdne již navštívila onkologické oddělení, kde ji okamžitě poslali na CT, poté následovala bronchoskopie a další vyšetření. Z Brna ji pak převezli do Olomouce, kde se dozvěděla, že se jedná o zhoubný nádor plic s metastázemi a kde také podstoupila operaci.

„Bylo to rychlé a přímé. Lékař mi ukázal snímek a naprosto upřímně mi řekl, co mě čeká. Mluvili jsme jako dva lidé, kteří vědí, že teď je potřeba jednat. V tu chvíli jsem cítila klid. Důvěřovala jsem mu,“ vzpomíná na náročné okamžiky Bohumila.

„Zjistili jsme, že se jedná o zhoubný nádor plic. Pomocí PET/CT jsme zkoumali, kde všude se nádor nachází, naštěstí byl usazen v plicích pouze v jednom ložisku. Následně proběhla operace, byla úspěšná a paní nyní dochází na následnou léčbu, která pomáhá tomu, aby se rakovina plic už neobjevila,“ vysvětlil Novinkám přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici Brno Milan Sova.

Náročný život ji připravil na náročnou diagnózu

Její reakce je asi velmi překvapující. Rakovina plic patří k nejvážnějším diagnózám, a když zazní slovo „metastáze“, většinou to člověka srazí na kolena. Osmašedesátiletá žena má za sebou tolik zlomů, že rakovina ji paradoxně nerozhodila.

Foto: Marek Tereba, Novinky

Bývalá novinářka se se svou diagnózou pere nejlépe, jak to umí.

„Život mě připravil na ledacos. Zažila jsem zneužívání v dětství, smrt manžela, když jsme měli doma dospívající dcery. Naučila jsem se, že se nesmím kácet. Musím jít dál, být silná,“ prozradila.

Rakovina u nekuřačky? Bohužel žádná výjimka

Po genetickém rozboru se ukázalo, že šlo o adenokarcinom, tedy typ nádoru, který se objevuje především u nekuřáků. V jejím případě doslova. Cigarety vyzkoušela jen párkrát v pubertě.

„Jde o nádor typický pro nekuřáky, u kterého dochází k jiným druhům mutací než u kuřáků,“ dodal Sova.

U nekuřáků se často na nemoc přijde až pozdě, proto je dobré nepodceňovat příznaky, jako je chronický kašel nebo jiné respirační problémy. Pokud je trápí, měli by co nejrychleji navštívit svého praktického lékaře.

„Problém rakoviny plic je to, že nebolí a není vidět. Právě proto se bohužel zachycuje v pozdějším stadiu,“ dodal Milan Sova. Příběh paní Bohumily ukazuje, že pokud se karcinom zachytí včas, může dospět k úspěšné léčbě a snad i naprostému vyléčení.

„Přetrvávající kašel není něco, co by měl člověk přecházet. V mém případě za ním stála diagnóza, kterou bych bez aktivních lékařů mohla odhalit pozdě. A to by možná bylo pozdě i na záchranu,“ uzavřela paní Bohumila.

Rychlost je nejdůležitější

Pokud lékaři zachytí nemoc včas, tedy v prvním, maximálně druhém stadiu, má pacient šanci až 95 procent na pětileté přežití. Čtvrté klinické stadium značně šanci snižuje. „Tam se dostáváme až ke dvaceti procentům. Záleží, o jakém typu nádoru se bavíme,“ upozornil lékař.

Podle lékařských údajů tvoří nekuřáci až 20 % všech pacientů s touto diagnózou a právě adenokarcinom je typem nádoru, který se u nich vyskytuje nejčastěji. Ročně rakovinou plic onemocní kolem pěti tisíc lidí.

Foto: Marek Tereba, Novinky

Podle lékařů je nejdůležitější nepodcenit možné příznaky rakoviny, chronický kašel a jiné respirační problémy.

Přibližně polovina všech nově zjištěných případů plicní rakoviny je zachycena ve čtvrtém stadiu, se vzdálenými metastázami, kdy je vyléčení až na malé výjimky nemožné a terapie se soustřeďuje na prodloužení života s udržením nebo zlepšením jeho kvality.

Menší část pacientů žije déle než pět let s plicní rakovinou jako chronickým onemocněním. „Základní podmínkou úspěšnosti pro snížení incidence i úmrtnosti na rakovinu plic je ovšem to, aby co nejširší část veřejnosti byla přesvědčena o škodlivosti kouření jako hlavní příčině plicní rakoviny a přijala za svůj životní styl nekuřáctví,“ upozornila Milada Zemanová, lékařka onkologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

U dlouholetých kuřáků a bývalých kuřáků nad 55 let existuje Program časného záchytu rakoviny plic, který umožňuje zdarma podstoupit vyšetření, jež může zachytit nádor v raném stadiu.

Výběr článků

Načítám