Hlavní obsah

Průvodkyně v Montessori školce: Na začátku dne se musím hodit do klidu

V rodičovství si našla vlastní cestu. Za důležité považuje nastavování hranic, naslouchání a respekt k odlišným potřebám. Ve školce, kde dělá průvodkyni, se snaží, aby dětem nebrala jejich prostor a svobodu. Svůj pohled na respektující výchovu a upřímnou komunikaci běžných i těžkých témat sdílí v nové epizodě rodičovského podcastu Lenka Bergmann Míkovcová.

Foto: Tomáš Gardavský

Hostem podcastu byla Lenka Bergmann Míkovcová.

Článek

Témata dnešního dílu:

  • Montessori školky a průvodcování (8:50)
  • Respektující výchova jako nový jazyk (17:35)
  • Komunikace koloběhu života a smrti (30:30)

Lenka se jako matka dvou dětí rozhodla jít v rodičovství vlastní cestou. S mužem vše stavěli na principech respektu a empatie, ale zároveň si udržovali jasné hranice. „Chtěla jsem věci dělat jinak, než jak jsem je zažila já,“ říká v rozhovoru. Tato cesta nebyla vždy snadná, ale s podporou partnera a s pevným rozhodnutím nenechat se ovlivnit okolím našla způsob, jak s dětmi komunikovat otevřeně a upřímně.

„Pokud já po dětech něco chci, musím jít příkladem,“ zdůrazňuje Lenka, která věří, že nastavování hranic je výzvou nejen pro děti, ale i pro samotné rodiče. Svou zkušenost v Montessori školkách popisuje jako snahu snížit piedestal učitele a doprovázet děti na jejich cestě. Tento přístup pak umožní dětem rozvíjet samostatnost a důvěru ve vlastní rozhodování, přičemž rodiče a učitelé fungují jako jejich průvodci.

Bezpečné hranice a dětská svoboda

V Montessori školkách se Lenka naučila, jak důležité je pozorovat děti a naslouchat jejich potřebám. „Musíte se hodit do klidu a nejdřív se rozhlédnout a pozorovat,“ popisuje začátky svého běžného pracovního dne a svůj přístup k dětem, které často prožívají svět svými jedinečnými způsoby.

I když metody alternativních školek mohou vyvolat kontroverze a stále o nich kolují mezi lidmi předsudky, Lenka se snaží vyvracet mýty o chaosu a anarchii a mluví naopak o důležitosti respektu a řádu.

Upřímnost a otevřená komunikace podle Lenky posilují vztah mezi rodiči a dětmi a pomáhají vytvářet bezpečné prostředí, kde děti mohou růst a rozvíjet se. „Stůjte pevně na svých nohou a jděte svou vlastní cestou, stojí to za to,“ nabádá v podcastu ostatní rodiče. Její přístup, založený na respektu a empatii, nabízí inspiraci pro ty, kteří ve výchově svých ratolestí hledají rovnováhu.

Lenka je také autorkou několika knih pro děti, které pomáhají rodičům i dětem zvládat složité situace a emoce. Její první kniha s názvem Slůně Babů a spravedlivé dělení je určena dětem v období, kdy si všechno chtějí přivlastňovat a dělají rozdíly mezi „moje“ a „tvoje“. Další kniha, Sladké sny, houpy hou, pomáhá s usínám a uklidněním před spaním.

Foto: Barbora Wilson, vydavatelství Pointa

Lenka se svou nejnovější knížkou.

Její zatím nejnovější dílo se jmenuje Lipový lísteček a zaměřuje se na téma koloběhu života a smrti. Příběh vytvořila proto, aby se děti setkaly s přirozeným průběhem života způsobem, který je nenásilný a srozumitelný. Kniha je doplněna o odborné články pro rodiče, které nabízejí podporu a rady, jak citlivě vést děti i sebe přes složitější životní otázky. Významnou součástí knížky jsou ilustrace od ilustrátorky Lucie Strakové.

Jak si dělat rodičovství po svém? Kde končí bezpečné hranice a začíná dětská svoboda? Co všechno Lenku ovlivnilo na její cestě za respektující výchovou? Jak a kdy s dětmi komunikovat téma smrti? A jak vypadá respekt a empatie v rodičovské praxi? Poslechněte si celý rozhovor s Lenkou v přehrávači v úvodu článku a vše se dozvíte.

Podcast o mateřství s Terezou Rakoušovou a Žanetou Stratílkovou a jejich hosty. Dříve známý jako Pandemické matky sobě. I nyní rozebírá taje a záhady rodičovství. Vydejte se po stopách mateřství každou středu na Novinkách.cz.

Poslouchejte každou středu na Novinky.cz, Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts nebo jiné oblíbené podcastové aplikaci.

Také nás můžete sledovat na instagramu.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám