Hlavní obsah

Podívejte se, jak noblesně se bydlí ve zrekonstruovaném Malém Buquoyském paláci

Rekonstrukce Malého Buquoyského paláce, ve kterém bydlí zahraniční diplomaté, je inspirativním počinem a důkazem, že přistupovat k památkám s citem se vždy vyplatí. A moderní zařízení rozhodně nemusí chybět, jen je třeba zvolit vhodné tvary a barvy.

Foto: Archiv soutěže České ceny za architekturu, Alex Shoots Buildings

Stavba se nachází v Praze na Maltézském náměstí na Malé Straně.

Článek

První zmínka o Malém Buquoyském paláci pochází z 16. století. Jeho poslední dílčí rekonstrukce proběhla v devadesátých letech necitlivým způsobem. Většina původních barokních prvků byla zničena nebo zakryta novými pochybnými pseudobarokáliemi devadesátých let.

Architektce Tereze Scheibové ze studia collcoll se ale povedlo najít balanc mezi historií a soudobými architektonickými vstupy. Jejím primárním úkolem byla analýza někdejšího aktuálního stavu. A to v úzké debatě s Diplomatickým servisem, památkáři a projekční firmou. Projednávala se témata komplexních zásahů. Architektka trvala na důležitosti zapracování detailů, vzorků i na prověření historických postupů.

Snažila se navrhovat řešení jednoduše, ale zároveň nehledala nejjednodušší cesty. Jak už to u rekonstrukcí bývá, po výkresové dokumentaci nastala rozhodující doba kontrolních dnů na staveništi. Architektka dohlížela na to, aby detaily byly řemeslně správně dokončeny, což bylo mnohdy pro zaběhlou stavební firmu nevšední. Po třech letech práce se pak do zdařile zrekonstruovaného paláce nastěhovali první obyvatelé.

Stavba patří mezi díla přihlášená do letošní soutěže Česká cena za architekturu.

Prohlédněte si nejlepší stavby v soutěži Česká cena za architekturu

Bydlení
Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám