Článek
Nizozemská společnost Loop Biotech přichází s první ‚živou‘ rakví na světě, která je vyrobená z mycelia, tedy podhoubí hub a recyklovaného konopí. Tato ekologická alternativa ke klasickým dřevěným rakvím obohacuje půdu o živiny. Celý proces biologického rozkladu trvá 45 dní a samotná výroba rakve zabere týden.

Rakev je připomínkou toho, že se po smrti navracíme do přírodního prostředí.
Novinku začal jako první ve Velké Británii nabízet pohřební ústav Poetic Endings v londýnské čtvrti Forest Hill. Odborníci ji označují za přelom v udržitelných pohřebních řešeních. „Rakev doslova roste a místo zátěže pro planetu pomáhá regenerovat ekosystém,“ uvádí výrobce.

Vzniknout mohou i ekologické urny.
Může nahradit i některé stavební materiály
Lidé pro mycelium přitom nacházejí stále více uplatnění, zejména ve světě architektury i designu. Může například nahradit i některé stavební materiály, třeba izolanty. Při stavbě rodinných domů za určitých podmínek úspěšně nahradí polystyren.
Nový přírodní materiál na bázi mycelia (podhoubí) a odpadních materiálů našel uplatnění například v projektu Samorost od Buřinky. Hlavní roli v něm hraje houba lesklokorka lesklá. Vlákna neboli hyfy jejího mycelia prorůstají substrátem a vytvářejí husté a pevné sítě.
Lesklokorce chutná celulóza, pro svůj růst přijme např. piliny lisované do pelet, běžný papír či karton. Vhodný je ale také papír ze sádrokartonu, který už nelze recyklovat a pro který už neexistuje žádné další využití.

Nábytek z mycelia Cepella (design: Karolína Petřeková a Petra Jašicová), svítidlo Bedlák (design: Tomasz Kloza Policová) a skříň Fí (design: Jakub Kraus).
Propojením mycelia a substrátu vzniká pevný materiál, který nazýváme mykokompozit. Ten se může rozdrtit a vložit do formy. Jeho hyfy se na sebe opět napojí a začnou růst a vytvářet ještě pevnější mykokompozit. Tentokrát však ve tvaru, který mu formou určíme. Po vysušení přestává být podhoubí živé, a získáváme tak materiál připravený na další opracování.
Mycelium je materiálem, který může být velmi dobře využíván na výrobu opravdu rozličného nábytku. Vznikat z něj mohou stoly, regály nebo knihovny. Dobře se hodí všude tam, kde dominují přírodní materiály.

Stolky Myceelium od studia LLEV vznikly z mycelia, zemědělského odpadu a pigmentu.
Ekologické materiály se stále častěji dostávají do hledáčku designérů. V mnoha oborových soutěžích je totiž v poslední době kladen důraz na udržitelnost a ekologičnost, a tak právě s těmito návrhy mají velkou šanci zabodovat.