Hlavní obsah

Pasivní dům vypadá na první pohled jako moderně řešená stodola

2:40
2:40

Poslechněte si tento článek

Zlín

Studio JMMKM Architekti navrhlo moderní přírodně vyhlížející dům pro čtyřčlennou rodinu, který dobře zapadl mezi les a ostružiníky. Dům je navržen jako jednoduchá dvoupodlažní stavba připomínající stodolu. Má střídmý minimalistický tvar a zastřešenou sedlovou střechu bez přesahu.

Foto: Archiv České ceny za architekturu, Toast

Pasivní dům ve Zlíně dobře zapadá do okolní přírody.

Článek

Rodinný dům díky svému tvaru i použitým materiálům dobře souzní s okolím i přírodou. Umístění a orientaci domu definovaly krásné výhledy do krajiny na západě a samozřejmě orientace vůči slunci. Les nad domem se v zásadě proměňuje v zahradu, ta domem protéká a níže pod domem se do lesa zase vrací.

Přírodní charakter stavbě dodává i provětraná fasáda, na kterou byla použita nehoblovaná modřínová prkna různé šířky bez povrchové úpravy, která pomalu chytají patinu a splývají tak s okolní přírodou.

Do domu se vstupuje na úrovni horní zahrady, obývací pokoj s kuchyní je snížen do úrovně intimnější dolní zahrady. Kolem schodiště s otevřenou pracovnou se proplétají místnosti v patře. Nejvyšším bodem je příjemná zašívárna s vyhlídkou se střešním oknem v dětském pokoji.

Dub je zdařilou kombinací zrekonstruovaného starého stavení a nové přístavby

Lifestyle

Výrazným prvkem stavby se stal zavěšený modřínový vstupní nástřešek a pergola dole v zahradě. Nad ní jsou pak dvě kukátka s lenoškami, rámující dva nejkrásnější výhledy do krajiny.

Do domu naopak vstupuje krytá terasa, prodloužení obývacího pokoje na úrovni zahrady a dřevník na severní straně. Obě podlaží kopírují svažitost terénu, proto jsou dvouúrovňová.

Stavbu rozjasňují světlá okna

Dům je pasivní dřevostavbou s konstrukcí řešenou CLT panely (z masivního vysušeného řeziva skládajícího se z několika příčně lepených vrstev), založenou na železobetonové desce. V interiéru jsou použity panely v pohledové kvalitě nebo opatřeny hliněnou omítkou. Z CLT panelů je i konstrukce schodiště, která je obložená (stejně jako většina podlah v domě) dubem.

Tepelnou izolaci vrchní stavby tvoří foukaná celulóza. Venkovní screenové rolety pak chrání interiér před letním přehříváním. Střecha stavby je titanzinková a dřevěná okna ve světlé úpravě rozjasňují fasádu, která časem přirozeně šedne.

Stavba patří mezi díla přihlášená do soutěže Česká cena za architekturu.

Českou cenu za architekturu získal překrásný koncertní sál v Karlových Varech

Bydlení

Související články

Výběr článků

Načítám