Hlavní obsah

Oteklé končetiny mohou být signálem nevyléčitelného lymfedému

4:10
4:10

Poslechněte si tento článek

Náš lymfatický systém odvádí z tkání přebytečné tekutiny, v určitých případech ale může dojít k selhání mízního neboli lymfatického systému. Pokud vám otékají končetiny nebo i jiné části těla, může jít o závažné, chronicky probíhající onemocnění zvané lymfedém. Celosvětově se ročně diagnostikuje zhruba čtyřicet nových případů na sto tisíc obyvatel. O tom, jak vzniká, jak nám může znepříjemnit život a jak ho léčit, přišla do podcastu Neklepat pohovořit dermatoložka Naděžda Vojáčková.

Foto: Novinky

Neklepat: Naděžda Vojáčková

Článek

Témata dnešního dílu:

  • Jak se diagnóza lymfedému určuje? (5:35)
  • Za co se lymfedém může zaměnit? (13:55)
  • Jak předejít lymfedému po těžkých operacích? (18:05)
  • Na co přispívá pojišťovna? (22:43)

Lymfatický systém je zodpovědný za transport živin a souvisí s obranyschopností našeho těla. V lymfatickém systému koluje lymfa neboli míza, což je tekutina, která z těla odvádí tkáňový mok. Pokud je lymfatický systém poškozený, lymfa není dostatečně odváděna a hromadí se v tkáních v podobě otoků. Takový chronický stav se nazývá lymfedém.

„V zásadě se rozlišují dva druhy lymfedému, a to primární a sekundární. U sekundárního lymfedému závisí na příčině, která k němu vedla. Pokud je například žena po operaci karcinomu prsu, tak má 35- až 65procentní šanci, že bude mít lymfedém horní končetiny,“ uvádí v podcastu dermatoložka Naděžda Vojáčková.

Neví si s vámi rady praktik ani specialista? Pomoci může čínská medicína, vsadila na ni i Denisa Nesvačilová

Lifestyle

Primární lymfedém může vzniknout bez zjevné příčiny a v podstatě se jedná o poruchu lymfatických cév nebo lymfatických uzlin. Lymfatické cévy takového člověka zkrátka nepracují správně. Sekundární lymfedém vzniká v průběhu života tak, že dojde k poškození lymfatického systému.

Ohroženy jsou ženy po gynekologických operacích a rakovině prsu

Lymfatický systém může být porušen v důsledku různých zranění, chirurgických operací a infekcí. Vyšší riziko nastává u žen, které podstupují gynekologické operace a operaci karcinomu prsu.

Při operaci gynekologického nádoru totiž mohou být odstraněny i lymfatické uzliny, čímž se naruší přirozený tok lymfy a končetina začne otékat.

Foto: Novinky

Dermatoložka Naděžda Vojáčková

Po operaci karcinomu prsu rovněž může dojít k poškození lymfatického systému. „V tomhle případě vám selžou ruce, respektive hlavně horní končetina, která je na straně operovaného prsu. Oni vám minimálně odstraní sentinelovou uzlinu a v horším případě vám těch uzlin odeberou víc, protože je tam podezření, že jsou postižené metastázou. A když vám seberou lymfatické uzliny, tak pak je přece jenom přirozený koloběh lymfy narušený, takže máte velkou pravděpodobnost, že vám horní končetina začne otékat,“ vysvětluje Vojáčková.

Prevence neexistuje, vyléčit lymfedém je nemožné

„Všem říkám, že vyléčit lymfedém není možné. Lymfedém můžeme léčit a stabilizovat, ale kdykoliv se může znovu zhoršit. Léčba lymfomu je dlouhodobá, u řady pacientů celoživotní,“ popisuje doktorka.

Součástí léčby je manuální a přístrojová lymfodrenáž. Manuální lymfodrenáž je speciální masáž, při přístrojové lymfodrenáži se využívají návleky, které se nafukují ve směru toku lymfy. Léčba je ale časově i finančně náročná.

Tuk, který bolí. Kvůli lipedému ženy trpí fyzicky i psychicky

Neklepat

Prevence proti lymfedému bohužel neexistuje, důležité je ale s léčbou začít co nejdříve. „Pacient, pokud je po nějakém onkologickém onemocnění, by měl vědět, že existuje určitá procentuální šance, že bude mít lymfedém. Když bude mít první známky toho, že končetina je zpočátku těžká nebo unavená a potom se začne objevovat otok, tak by měl navštívit lékaře,“ upozorňuje Vojáčková.

Více o tom, co je to lymfoscintigrafie, zda na léčbu přispívá pojišťovna a proč je nebezpečné chodit na lymfodrenáž do kosmetického centra, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete přehrát v úvodu článku nebo podcastových aplikacích.

Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.

Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám