Článek
Co je moderátorským zlým snem?
Že nepřijde do živého vysílání někdo, kdo to slíbil. Nahrazování je hodně složité.
Budí vás ze spánku sny na toto téma?
Už se mi zdálo, jak mi nepřišel jeden ze dvou hostů a poslal za sebe někoho, koho jsem vůbec neznala. Nebo že je neděle za pět minut jedenáct a já pořád nejsem v práci a ani tam nejedu.
Máte už pořad uváděný vaším jménem. Kam se dá jít v televizní publicistice dál?
Cítím to především jako velký závazek. Když se to nepovede, když budou diváci nespokojení, nemám se na koho vymlouvat. Takže mám pořád před sebou, že nechci diváky zklamat, chci naopak, aby se v neděli před polednem k mému pořadu vraceli.
Lucie Výborná: Každý má kus návodu na dobrý život
Na kterou Partii jste pyšná?
Předesílám, že jsem po skončení pokaždé nespokojená: tomuhle tématu jsem měla dát víc prostoru, jinému míň. Asi nejvíc si stojím za předvolebními debatami. Pod největším tlakem probíhala ta před posledními prezidentskými volbami. Dvě hodiny v přímém přenosu ve vyhrocené atmosféře s dvěma protikandidáty. Soustředění na to, abych nebyla ta, která jednomu uškodí a druhému pomůže, bylo enormní. Při své sebekritičnosti si myslím, že se mi to tehdy podařilo.
Je nějaká debata, na kterou byste nejraději zapomněla?
Těch je za těch deset let hodně! Hlavně když jsem začínala.
Odhoďte skromnost. Co stálo za tím, že máte deset let vlastní debatní pořad?
To byste se musela zeptat těch, kdo mi tu důvěru dali. Nejspíš moje práce, pracovitost. Za každou hodinou živého vysílání je nepočítaně často otravných hodin, kdy sedím sama doma a čtu podklady, výroky politiků i expertů k tématům, která chci do pořadu zakomponovat. Kutám na nich, ověřuju, porovnávám.
Sledujete srovnatelné relace na konkurenčních televizích?
Mluvíme-li o prezidentských debatách, všechny televizní výstupy kandidátů jsem sledovala a analyzovala. Věděla jsem, co od nich můžu u určitého tématu čekat, co tam zazní. Strávila jsem nad tím obrovské množství času.
Porovnávat se s jinými televizemi nebudu, o tom, jak se to komu povedlo, ať rozhodují diváci. Podstatné pro mě jsou jejich ohlasy. Význam pro mě mají i reakce kandidátů: žádný z nich by neměl mít pocit, že byl nějak znevýhodňovaný. Pozitivní reakce veřejnosti mě potěšily, ale že bych si přála, aby se jiným televizím nedařilo, nebo je kritizovala, toho jsem daleka.
Ale něco si o nich myslíte.
Mohu říct jen jedno: předvolební debaty jsou velmi složitá disciplína. V tom, koho tam pozvete, podle jakého klíče, tam se dá udělat spousta chyb. Stejně jako při výběru moderátora, témat, celkového pojetí.
Považujete za vyznamenání, že k vám chodí politici, kteří třeba do veřejnoprávní televize nepřijdou?
Od toho přece diskusní pořady jsou! Nikdo, kdo tam jde, nemůže čekat, že si během nich příjemně poklábosí, ale všichni, kdo tam sedí, musí mít elementární důvěru, že to není předpojaté. Na to si dávám velký pozor.
Martina Hynková Vrbová: Když se vám nedaří otěhotnět, čelíte obrovské výzvě
Jak?
Jsem striktně neutrální na sociálních sítích, zejména těch polarizovaných. Nepíšu na twitter (síť X), co si o kom myslím, nekomentuju, co kdo řekl. Každý takový status budí podezření. Čtu to, protože to je součást mé přípravy, ale nikdy bych to nekomentovala. Neuznávám, jak někdo říká, že je rozdíl mezi soukromým účtem na sociální síti a tím, který spravuje instituce, kde pracuje. Jsem přece jeden člověk: není jedna Terezie Tománková, která se na síti vyjadřuje k těm či oněm politikům, a druhá, která vede diskuse na CNN Prima News a tváří se, že s těmi statusy nemá nic společného. To si nemůžu dovolit.
Všichni, kdo ve studiu debatují, musí mít důvěru, že to není předpojaté. Na to si dávám pozor.
Nejsem tu přece od toho, abych se stavěla na nějakou stranu. Až se budu chtít stavět, tak půjdu do politiky a nebudu v televizi moderovat politické diskuse. Člověk si musí vybrat.
Jaké je moje politické smýšlení, je moje věc a nebudu o tom nikomu vyprávět a už vůbec ne mu říkat, co si má myslet. Považuju naše diváky za dostatečně inteligentní a soudné, aby si názor udělali sami. K tomu přece nepotřebují nějakého moderátora.
Uvažovala byste mimochodem o vstupu do politiky?
Obávám se, že na to nemám povahu. Politika vyžaduje specifické charakterové vlastnosti, které myslím nemám.
Které?
Nedá se na mně dříví štípat, nemám povahu na to, aby po mně stékaly urážky a útoky.
Vydedukovala jste za těch deset let vlastnost, která je společná politikům napříč spektrem?
Především jsou dobří a špatní politici. Ty dobré spojuje, že si neberou kritiku osobně a jsou schopní věcně argumentovat bez osobních výpadů.
Dobrý politik má být autentický, uvěřitelný. Voliči dobře rozeznají, jestli takový opravdu je, nebo jen pózuje. Póza nevydrží dlouho, zvlášť když dojde na vládní odpovědnost. Veřejnost pak tu faleš vidí a dělá to velké škody, lidé pak už ničemu nevěří.
Politici by se měli autenticky snažit dělat to, co voličům slíbili. Ne pokaždé se to samozřejmě podaří, ale lidé by neměli mít pocit, že byli podvedeni, obelháni. Ne že bychom talentované, autentické politiky neviděli, jsou na obou stranách. Vůbec s nimi nemusím souznět, ba naopak, vidím ale, jak umí své názory konzistentně a uvěřitelně prosazovat.
Poznáte, že politik podstoupil mediální trénink?
Ten absolvovali skoro všichni vrcholní politici. Někdy to působí i křečovitě. Chci na něco odpověď, on se tomu opakovaně vyhýbá a chce místo toho nastolit svoji agendu. Je to taková přetahovaná, kterou je učí. Někdo to umí líp, někdo hůř. Bez politického talentu to nejde.
Vytočil vás někdo ve studiu?
Mnohokrát. Ale umím to vnitřně zpracovat. Nejsem ve studiu od toho, abych se nechala vytáčet. Odventiluju se potom.
Je v tom, co děláte, výhoda být ženou?
Je to jedno. Nezábavně se vrátím k tomu, že si to musíte odpracovat, mít nějaké osobnostní nastavení. Nikdy jsem to nevnímala jako výhodu ani jako handicap.
Lucie Křížková a Barbora Černošková: Respektujeme se jako moderátorky i ženy
V politice žen přibývá. Je rozdíl v jejich politické kultuře?
Moje zkušenost je, že některé ženy političky dokážou být agresivní a dokážou své mužské kolegy zaskočit tím, jak si neberou servítky. Je to vidět i na jejich komunikaci na sociálních sítích.
Pomohlo by, kdyby bylo v politice víc žen?
Hlavně by pomohlo, kdyby se zastavil celkový úpadek politické kultury a dopad toho na společnost. Ten se odráží i v tom, že ti nejlepší nechtějí vstoupit do politiky, nechtějí se angažovat v politických stranách. Proč by se měli nechat vláčet médii, dávat si spílat na sociálních sítích, snášet ztrátu soukromí. Ženy o tohle stojí možná o poznání míň.
Veřejnost pak tu faleš vidí a dělá to velké škody. Lidé pak už ničemu nevěří, mají pocit, že byli podvedení.
O ženách jste teď k tomu všemu, co děláte, napsala knihu.
Ten nápad vzešel z ankety Žena roku, kterou platforma CNN Prima News vyhlásila. Rozhodovali diváci a čtenáři, odborná porota pak vybrala vítězku. V loňské anketě to byla profesorka Eva Kubala Havrdová, uznávaná neuroložka, která se zabývá výzkumem roztroušené sklerózy. Byla to neobyčejně pestrá sestava: dámy z kultury, byznysu, sportu. Přišlo nám škoda toho nevyužít a vznikl nápad na knihu rozhovorů. Protože jsem měla to potěšení s nimi při vyhlášení ankety mluvit, ujala jsem se toho. Nebyla jsem si vůbec jistá, jestli to zvládnu časově i obsahově.
Od počátku své kariéry jste se pohybovala v televizním zpravodajství. Jaké bylo nahlédnutí do jiného odvětví žurnalistiky?
Pěkné. Užívala jsem si intimity, času, který jsem si mohla odměřovat sama, vlastně větší svobody. Zároveň mě zaskočilo, kolik je s těmi rozhovory práce. Hodně jsem se při tom naučila.
Pletete ještě?
Teď na to nemám čas. Vloni jsem si nakoupila krásnou vlnu, že přes zimu upletu vestu, ale pořád tam leží, protože jsem zaskakovala za Evu Perkausovou v hlavních zprávách Primy. Ráda dělám rukama, mám pocit, že při tom dám nejlíp odpočinout hlavě. Na konci vidím hezký výsledek, dobré jídlo, hezkou věc na nošení, hezkou zahradu. Je to kompenzace za moji práci, která je pomíjivá, často negativní.
Co ráda vaříte?
Neskromně musím říct, že umím uvařit všechno. U nás doma se hodně vařilo, oba rodiče to bavilo. Největší radost mám, když můžu uvařit pro konkrétního člověka to, co má rád. Můj muž miluje škubánky, to pro mě byla výzva, u nás doma se nevařily. Jinak mívá úspěch svíčková.
Pocházíte z Valašska. Zanechalo to na vás stopy?
Mám v Brumově kořeny, tam se cítím doma. Když tam přijedu, tak mě lidé vnímají jako normální holku od nich. Kvůli Partii mám zabrané víkendy, takže nejezdím tak často, jak bych chtěla.
Mirek Vaňura: Sousedé a sousedky jsou často nejlepším zdrojem informací
Máte od místních zpětnou vazbu?
Mám a jsem za ni vděčná. Řeknou mi, že se dívali na Partii a co je naštvalo. Většina z nich nedumá nad nějakými metafyzickými otázkami, demokracií, svobodou slova, zajímají se o praktické záležitosti ve vztahu ke své peněžence. Řeší důchody, dostupnost zdravotnictví, školství, zdražování, inflaci, která je vysává. Zlobí se, že musí jezdit bůhvíkam za zubařem, musí dlouho čekat na vyšetření. Setkávám se s lidmi, kteří si museli najít druhou i třetí práci.
Cítíte na sebe tlak, abyste to „těm nahoře“ předestřela?
Nevnímám to jako tlak, nastoluju to ráda. Hlavně když slyším, jak je inflace za námi a všechno krásně běží. Do toho ta šílená debata o zvýšení platu politiků! Nejhorší argument, jaký slýchám, je, že v rozpočtu se schodkem 250 miliard je pár desítek milionů zlomek. Jde přece o symbol a politika je o symbolech.
Změnila se nějak politická kultura za těch deset let, kdy vedete televizní debaty?
Před deseti lety ještě neměly takový vliv sociální sítě, takže nelze srovnávat. Co jsou teď lidé schopni napsat pod rouškou anonymity, se dá jen těžko vysvětlit. Nutně se to odráží na současné politické kultuře.
Vyvíjel na vás někdo v souvislosti s Partií politický tlak?
Ne. Naštěstí mám podporu ve vedení televize, nikdo mi neříká, koho mám nebo nemám pozvat, na co se mám nebo nemám ptát. Všechno ostatní ode mě odstíní. Nějaké ovlivňování nepřichází v úvahu.
Když jsme spolu mluvily za covidu, zmínila jste se o svatbě, kterou pandemie odsunula, protože „kdo by se chtěl vdávat v roušce“. Změnilo se něco?
Covid je pryč, pořád jsme spolu a pořád se chceme vzít. Zní to možná hloupě, ale máme toho času tak málo, že jsme to nestihli. Muž podniká v gastronomii, oklepat se v tomhle oboru po covidu trvalo dlouho.
Na druhou stranu těšit se v šestačtyřiceti na svatbu je fajn, ne?
Abych pravdu řekla, už mi to nepřijde tak podstatné jako před deseti lety, kdy jsme spolu začali žít. Podstatnější mi teď přijdou jiné věci než svatba.
Vdaná jste už byla a máte osmnáctiletou dceru. Nevydá se ve vašich stopách?
Kdepak! Ema rok studovala na gymnáziu v Dánsku, paralelně pokračovala i na gymnáziu tady. Příští rok bude maturovat a připravuje se na přijímací zkoušky na medicínu. Vím, že na to má předpoklady. Má v sobě touhu pomáhat lidem. Moc bych jí přála, aby se jí ten lékařský sen splnil.