Hlavní obsah

Na šupinu pro štěstí věřím, říká sportovní rybářka Eliška Havelková

3:06
3:06

Poslechněte si tento článek

Kapry, které sportovní rybářka Eliška Havelková uloví, zase pustí zpět do vody. Proč bychom je ale neměli do vody pouštět my, kteří si je koupíme na ulici? A co na Štědrý den večeří žena, která je podle svých slov rybám oddaná?

Foto: archiv Elišky Havelkové

Eliška Havelková

Článek

Ticho a klid

Od malička zbožňuji přírodu, klid a ticho. Proto se rybaření stalo mým životním stylem. K tomuto krásnému koníčku mě v útlém věku přivedl táta, zaměření na kapry přišlo s jejich hlubším poznáním. Líbí se mi jejich rozmanitost a individualita každého jedince, zároveň mě doslova pohltil styl lovu kaprovitých ryb. Kaprařina sama o sobě, ač se to lidem nemusí na první pohled zdát, je dost fyzicky náročná, zejména pokud jsem u vody několik dní úplně sama.

Řízek má přednost

Na Vánoce si kapra dám, ale tak na jednu vidličku, přednost má u mě řízek. Přesto, že jsou kapři úctyhodná stvoření, neodsuzuji jejich konzumaci v rozumné míře. Jediné, co mi trhá srdce, je hrubé zacházení s rybami v kádích a obecně ve stáncích s prodejem ryb.

Mladý rybář boří sociální sítě svými videi. Děti odhazují mobily a jdou do přírody

Koktejl

Barvy a šupiny

Udává se, že existuje okolo 25 druhů kaprů, v Česku však můžeme lovit pouze kapra obecného. Ten se u nás vyskytuje ve čtyřech typech ošupení – šupináč, lysec, řádkový a hladký. Ve sportovních revírech lze ulovit i asijského Koi kapra, který je zvláštní svým pestrým zbarvením.

Můj zatím nejlepší úlovek je z letošního roku. Rozhodla jsem se lovit ze dvou člunů, přičemž jsem na jednom z nich nocovala a z druhého lovila. Tehdy jsem předposlední noc svého pobytu na vodě zdolala kapra, který vážil více než pětadvacet kilogramů. Jak byl velký, nevím, protože ryby na délku zpravidla neměřím.

Kdybych byla ryba…

… tak bych určitě byla nějakým kapitálním, velkým kaprem, který má rád svůj klid a jen tak někomu neskočí na háček.

Raději na talíř než na svobodu

Největší mýtus o kaprech? První věc, která mě teď před Vánoci napadá, je vypouštění kapra z kádě zpět do volné vody. Ryba zažije několik teplotních šoků a zpravidla není schopna tyto změny „rozdýchat“. Proto je lepší kapra buď vůbec nekupovat, nebo ho jednoduše zkonzumovat.

Dát vánočnímu kaprovi svobodu je sice milá myšlenka, ale bohužel kontraproduktivní. Ale na šupiny věřím. Na Vánoce připravíme pod talíř tři šupiny a musíme je pak celý rok udržet v peněžence. Pro štěstí nosím jednu šupinu i za krytem svého telefonu.

Bez čeho se v životě neobejdu

Rozhodně bez mojí rodiny, která mě ve všem podporuje a vždy při mně stojí, za což jsem neskutečně vděčná. A v druhé řadě je to rybolov – můj nejmilejší koníček, který mi od dětství dává smysl života. Rybám jsem oddaná.

Eliška Havelková

  • Dvacetiletá sportovní rybářka.
  • Od patnácti let je tváří přední firmy na rybářské potřeby.
  • Zúčastnila se prestižních závodů IBCC (jedná se o jednu z největších soutěží rybářů v Evropě) na Balatonu.
  • Je autorkou iniciativy Chyť a pusť, která se zasazuje o to, aby rybáři úlovky vraceli do volné vody.

Claudia Darga: Nejhorší na rybách jsou zima a hlad

Móda a kosmetika

Rybář chytil na Žermanické přehradě čtvrtmetrákového kapra

Lifestyle
Související témata:

Výběr článků

Načítám