Hlavní obsah

Divoká Suzanne Valadonová stála u zrození nového trendu ve ztvárnění ženského aktu

5:28
5:28

Poslechněte si tento článek

Malovat se učila pozorováním umělců, jimž stála modelem. Nespoutaná Suzanne Valadonová učarovala mnohým. Nakonec to ale byla ona, kdo udal nový trend ve ztvárnění ženského aktu. My známe její tvář z historické opony Národního divadla.

Foto: Profimedia.cz

Malířka Suzanne Valadonová

Článek

Marie-Clémentine, později známá jako Suzanne Valadonová, se narodila svobodné matce švadleně Madeleine. Ta se i s batoletem usadila na pařížském Montmartru, který v 19. století nabízel dostupné ubytování i práci příslušníkům nižších vrstev.

Provazochodkyně

Matka se snažila dceři dopřát vzdělání, ale ta i kvůli své divoké povaze žádnou školu nedokončila. Už jako velmi mladá pracovala jako servírka, prodavačka zeleniny, pradlena, a dokonce akrobatka. Barevný a vzrušující cirkusový život milovala, ale při pádu z koně si zranila páteř, čímž její kariéra cirkusačky skončila.

Ztrátu příjmu se rozhodla nahradit tím, že bude stát modelem. Každé ráno čekala s dalšími dívkami u fontány na náměstí Pigalle na to, až ji osloví nějaký umělec. A měla úspěch. Vedle smyslnosti a temperamentu malíře přitahovala její pleť slonovinové barvy. Odpoledne Suzanne pózovala, a když denní světlo zesláblo, doprovázela umělce do barů a kaváren.

Suzy Solidorová - žena, která své tělo proměnila ve zboží

Osobnosti

Do ateliéru si ji brzy nastěhoval malíř Pierre Puvis de Chavannes. Sedmnáctiletou Suzanne ohromilo bohatství o čtyřicet let staršího muže. Odlišný temperament ale brzy vedl k rozkolu. Suzanne se vrátila k matce a dál seděla modelem. Bývalý milenec ji seznámil s malířem Vojtěchem Hynaisem, jehož tak okouzlila, že anděl na historické oponě pražského Národního divadla má její tvář.

Jste jedna z nás

Od počátku 80. let ji zaměstnával i známý impresionista Auguste Renoir, jemuž stála modelem pro olejomalby Tanec v Bougival a Tanec ve městě nebo Dívka s copem. Koncem roku 1883 přivedla Suzanne na svět syna Maurice Valadona, ale otce nikdy neprozradila. Za vlastního jej přijal Suzannin přítel – inženýr a kritik Miguel Utrillo.

Foto: Profimedia.cz

Suzanne Valadonová už nemalovala nahé ženy jako sexuální objekty.

Po krátké mateřské pauze se vrátila do ateliérů, kde i nadále pozorovala umělce při práci. Naučila se ovládat různé techniky kresby i malby a v touze také něco vytvořit ji podpořili i malíři Henri de Toulouse-Lautrec a Edgar Degas. Právě na návrh Toulouse-Lautreca, s nímž ji pojilo silné přátelské pouto, si začala říkat Suzanne. Rodné jméno totiž vnímal jako příliš všední, Suzanne navíc odkazovala na starozákonní Zuzanu špehovanou starci.

Toulouse-Lautrec Suzanne radil nejen v oblasti umění, ale i v záležitostech všedního dne. A byl to také on, kdo si jako první koupil několik jejích skic. Pověsil je na zeď svého ateliéru a bavil se tím, když kresby návštěvníci připisovali renomovaným umělcům, jako byl třeba Degas. Právě jemu Suzanne ukázala svoje skici a on pravil: „Jste jedna z nás.“

Suzanne Valadonová (23. září 1865 – 7. dubna 1938, Francie)

  • Modelka a malířka.
  • Stala se uznávanou umělkyní i bez formálního vzdělání.
  • Změnila pojetí ženského aktu.
  • V roce 1894 byla první malířkou přijatou do Société Nationale des Beaux-Arts.

Jeden z nejvýznamnějších obchodníků s uměním Ambroise Vollard vystavil v roce 1895 její rytiny ve své pařížské galerii. Od této chvíle se stala vyhledávanou umělkyní, provdala se za bohatého obchodníka Paula Mousise a usadila se na klidném pařížském předměstí. Poprvé v životě se nemusela obávat o finance, což jí umožnilo svobodně tvořit.

Portrétovala Marii Antoinettu a nesnášela republikány

Historie

Ženský akt jinak

V roce 1909 však poznala malíře Andrého Uttera, o 21 let mladšího kamaráda svého syna. Rozvedla se a vrátila se zpět na Montmartre i k bohémskému životu. Její olejomalba Adam a Eva (1909) zobrazující ji a Andrého, byla prvním obrazem nahé dvojice, který na veřejnosti vystavila žena.

V umělecké kategorii ženský akt, již si Suzanne zvolila, dosud dominovali muži. A podle toho také byly ženy na obrazech ztvárňovány – jako dokonalé bytosti s plnými hýžděmi a stehny, což podtrhovalo jejich sexuální dostupnost. Suzanne, která měla s touto stylizací vlastní zkušenost, tento koncept změnila. Zvolila jiný způsob zobrazení – polohu, ve které se modelka nacházela, oděv, prostředí i detaily v pozadí. Malovala ženy s přirozenými tvary a křivkami a do malby vkládala objekty, které byly vzdálené čemukoliv lascivnímu nebo dráždivému.

V oblasti umění zaznamenala úspěch, ale v osobním životě to tak slavné nebylo. Syn propadl alkoholu (stejně jako Suzannina matka) a opakovaně se ocitl ve vězení. André ji podváděl, a když ho zase jednou přistihla při avantýře, zamkla milence na týden v pokoji. Rozvedli se, když bylo Suzanne téměř sedmdesát let. Čím byla starší, tím se stávala výstřednější. Našla si o polovinu mladšího partnera, ale nakonec zemřela v Paříži obklopena svými přáteli – malíři.

NeporaŽENY: Osudové múzy

Historička Barbora Půtová představuje pět kdysi slavných žen ze světa umění, jejichž věhlas se rozplynul v čase. V prvním díle sledujeme osud ženy, která by dnes byla možná považována za supermodelku.

Alma Mahlerová - umělkyně, která muže doháněla k šílenství

Osobnosti
Související témata:

Výběr článků

Načítám