Článek
Speciální houpačka není žádný drobeček. Na délku má šest a půl a na šířku tři a půl metru. Pojme až deset osob nebo čtyři dětské invalidní vozíčky či ortopedické kočárky. Celkem unese 800 kilogramů.
Za jejím vznikem stojí Pavel a Lenka Carbolovi ze spolku Opavskem bez bariér, kteří před pár lety při cestě městem uviděli na dětském hřišti pod Ptačím vrchem maminku s dívkou na vozíku. „Toužila se pohoupat, ale nemohla, protože její handicap jí neumožnil nasednout na pružinovou atrakci a zažít radost jako ostatní děti,“ prozradil Carbol, proč začali hledat v Opavě místo, kde by mohly zažít houpání i tělesně postižené děti.
Nejprve se spolek zasadil o doplnění hřiště na náměstí Slezského odboje o houpačku a kolotoč, které mohou využívat i děti na vozíčku. Později pak, s pomocí města a místních obyvatel, vzniklo integrační dětské hřiště ve vnitrobloku Haškovy ulice – přímo za základní školou pro tělesně postižené v Dostojevského ulici.
Právě tam i jedinečný herní prvek stojí. „Taková houpačka není nikde jinde v České republice, a je teprve druhá v Evropě. Nejedná se o žádný sériový kus, byla vyrobená na míru pro Opavu,“ poukázal předseda spolku Carbol.

Aby se houpačka dala do pohybu, musí ji rozhoupat zdraví.
Upozornil, že houpačka je unikátní hlavně v tom, že na ní postižené děti mohou být. „Pod tou plošinou je hrozně složitý systém pístů a různých tlumičů, aby se nehoupala jako standardní houpačka, protože dítě na vozíčku musí mít pocit bezpečí,“ popsal s tím, že houpačka se naklání na jednu či druhou stranu maximálně pod úhlem pěti stupňů.
Děti na vozíčcích nebo ve speciálních kočárcích se na ni dostanou pomocí nájezdové plošiny. „Bez zdravých vrstevníků nebo dospělých se ale nepohoupou. Potřebují jejich pomoc, já tomu říkám bezplatný fitness,“ pousmál se iniciátor houpačky, jenž je sám upoután na vozík. Výroba a instalace houpačky přišla na 1,030 milionu korun.