Článek
„Není v pořádku, aby lidé, kteří večer přijdou do naší noclehárny, šli spát hladoví,“ uvedl ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa.
Ročně podle něho veřejnost zaplatí desítky tisíc poukazů, rekord padl v roce 2021, kdy jich bylo 50 tisíc. Nocleženky se netýkají jen Prahy a jen zimy, důležité byly například po povodních na severní Moravě v září. Vyplaveny byly i noclehárny, například v Krnově. Všechny tamní kapacity by měly být obnoveny do konce listopadu, uvedl Krupa.
Komplexní systém v Praze
V Praze se podle ředitelky centra v holešovické Tusarově ulici Šárky Bauer podařilo zavést komplexní systém sociálně-zdravotní podpory pro lidi bez domova, a to díky spolupráci měst s více neziskovými organizacemi.
Nevnímám se ohroženě, říká lékařka, která ošetřuje lidi bez domova
Pro nejzranitelnější se v Kloubových domech v Praze 9 loni podařilo zařídit nepřetržitou službu 24/7. Jde především o lidi s akutním nebo chronickým onemocněním. „Je to multidisciplinární služba,“ uvedla Bauer.
Na místě je sociální pracovník, zdravotník, jednou týdně doktorka Armády spásy, ale i pečovatelé a odborníci na závislosti z Drop In. „Klienti dost často potřebují pomoci s osobní hygienou nebo i se stravou,“ poznamenala Bauer.
Od prosince do konce března funguje noční terénní program, v němž pracovníci Armády spásy objíždějí Prahu, nabízejí ponožky, bundy. „Autem je můžeme rovnou do zařízení převézt. Pak se tam naučí sami docházet,“ poznamenala. V Malešicích se zaběhla hygienická stanice s bezbariérovou sprchou, nabízí se drobné občerstvení, klient může do noclehárny vyrazit umytý.