Článek
Témata dnešního dílu:
- Jak probíhá diagnostika u čínské medicíny? (3:45)
- Jak se hledá příčina onemocnění? (10:50)
- V čem spočívá dieta? (19:20)
- Proč na čínskou medicínu nepřispívá pojišťovna? (21:15)
S pojmem tradiční čínská medicína se mnoho lidí už někdy setkalo. Co ale taková tradiční čínská medicína opravdu zahrnuje? „Je to velmi široký pojem, ale asi bych to shrnula, že je to akupunktura a fytoterapie, čili jehličky a byliny,“ říká v úvodu podcastu Judita Halvová.
Čínská medicína je vhodná téměř pro všechny pacienty, dokonce i pro miminka od šestého týdne od narození. Existuje ale jedna skupina pacientů, která by se čínské medicíně měla vyhnout.
Tichý zabiják. Vysoký tlak mnoho lidí neřeší, přitom může vést k poškození mozku, ledvin i k infarktu
„Čínská medicína je vhodná pro všechny vyjma akutních případů, které patří do rukou západní medicíny. Ale pokud to není akutní případ, tak v tu chvíli jsme schopni díky čínské medicíně vyřešit jakýkoli případ,“ vysvětluje Halvová a dodává, že mezi akutní případy patří úrazy, záněty slepého střeva, žlučníku a podobně.
Tradiční čínská medicína dokáže podle Halvové vyléčit všechny problémy od migrény, bolesti zad přes silnou menstruaci, dermatologické problémy až po zažívací potíže a nadýmání.
Čaj z „netopýřích paciček“
Čínskou medicínu většinou vyhledávají pacienti, kterým nedokázala pomoci běžná lékařská péče. Takovou pacientkou je i herečka Denisa Nesvačilová, která se léčí s atopickým ekzémem.
„Dostala jsem se do životní situace, kdy se mi ekzém strašně zhoršil. Měla jsem velikánský zápal a zároveň jsem už nechtěla používat kortikoidy, které do mě rvali doktoři celý život a způsobili mi tím spoustu vedlejších účinků a problémů. Tak jsem si říkala, že to ustojím, i když to bude delší cesta, právě s pomocí čínské medicíny. Nebyla jsem přesvědčená o tom, že by to mohlo fungovat, ale zhruba po dvou měsících jsem viděla veliké první změny,“ vypráví herečka.
Její léčba je kombinací akupunktury a fytoterapie, tedy léčby pomocí bylinek, v tomto případě těch čínských. Bylinky se louhují v horké vodě a poté se vypijí podobně jako čaj.
„Já tomu říkám netopýří pacičky. Oni tam sice nejsou, ale já vždycky dostanu i na papíře takový souhrn, kde je kolem 50 různých bylin. Teď jsem ve fázi, kdy ho piju jenom jednou denně, což je skvělé. Sáček se musí namočit do horké vody, tím se uvolní všechny byliny,“ popisuje Nesvačilová.
Spolu s tím dodržuje dietu, vyhýbá se například masu, smaženým jídlům a alkoholu. Atopický ekzém ale nejde úplně vyléčit. Může se dostat do tzv. remise, což je období bez příznaků nemoci. Právě v takovém období si herečka dopřává i jídla, která při dietě nejí.
Co na to legislativa?
Tradiční čínská medicína spadá pod proudy alternativní medicíny a z pohledu českých zákonů se nejedná o medicínský obor. Z tohoto důvodu nejsou lidé vykonávající čínskou medicínu označováni jako lékaři. V současné době je na tradiční čínskou medicínu pohlíženo jako na druh léčitelství. Jakoukoliv léčbu si tak pacienti musí hradit sami.
Co je to funkční medicína? Pro klasiky pseudověda, pro někoho naděje
Herečka Nesvačilová si ale postupy čínské medicíny nemůže vynachválit. „Posluchačům bych chtěla vzkázat, ať se nebojí vyhledat Juditu, protože je opravdu machr v tom, co dělá. A já musím říct, že jsem doporučila její služby spoustě svých kolegů, když řešili hlasivky nebo reflux, a všem vždycky pomohla. Vždycky byli skeptičtí a pak říkali: ,Ty kráso, to není možné.‘ Tak bych chtěla všem vzkázat, že to možné je,“ shrnuje se smíchem herečka.
Více o tom, co je to diagnostika pomocí pulzu a jak může čínská medicína pomoci onkologicky nemocným pacientům, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete přehrát v úvodu článku nebo podcastových aplikacích.
Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.
Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.
Poslechněte si také naše další podcasty: