Hlavní obsah

Nejvíc titulů v tuzemsku má muž, který vozil Pražany tramvají

Pelhřimov

Neuvěřitelných čtrnáct vysokoškolských titulů může uvádět u svého jména právník, ekonom, teolog, sociolog, překladatel a duchovní z Prahy Leo Salvet. Jak přitom přiznává, ještě ve dvaceti letech netušil, jakou cestou se v životě vydat – a zkusil to jako tramvaják.

Foto: archiv Lea Salveta, Novinky

Leo Salvet na poslední z promocí. Během slavnostního aktu v Dobříši v roce 2020 převzal titul Ph.D.

Článek

„Můj otec byl řeckokatolický kněz, vystudoval teologii, ale získání doktorátu mu znemožnil nástup 50. let. Odešel tak dělat do výroby,“ vrátil se ve vzpomínce letos 67letý titulový rekordman. Ke vzdělání měla navýsost kladný vztah i jeho maminka, která si přála mít ze syna inženýra.

Mladý Leo však po maturitě na gymnáziu po dalším biflování neprahl. „Nechtělo se mi dál se učit a šel jsem dělat automechanika. Záhy jsem pak vzal místo panského kočího, a protože mě vždycky přitahovaly koleje, po dovršení 21. roku jsem šel řídit tramvaj,“ usmívá se člověk, který měl v té době pocit splněného snu.

Odříkaného chleba největší kus

„Brzy se to ale zlomilo. Přišlo pár – byť mnou nezaviněných – nehod a nepříjemného pocitu z nich jsem se nemohl zbavit. Říkal jsem si: tohle přece celý život nechceš,“ vzpomněl.

Vyšší studium po několikaleté odmlce už naráželo na překážky, dilema představovalo samo hledání vhodného oboru. „Na techniku jsem se necítil kvůli rysům, u jinak pro mě přitažlivé ekonomie jsem se obával matematiky,“ popsal.

Člověče, přičiň se a Bůh ti pomůže, praví lidová moudrost, kterou Leo Salvet ctí celý život. Na doporučení známých vyhledal zaměstnavatele, který mu umožnil vzdělávání při práci. Jako účetní na ministerstvu spravedlnosti začal studovat práva. V roce 1988 si mohl před svoje jméno připsat první z titulů: JUDr.

„Když jsem přešel na ministerstvo financí, chtěli, abych si doplnil ekonomické vzdělání,“ přiblížil spontánní cestu k druhému titulu. Stejně přirozeně přicházely i další, ať už užitečné pro právě vykonávanou profesi, anebo lákavé ze soukromých důvodů, včetně těch nejosobnějších.

Studium jako celoživotní koníček

„Hned v 90. letech jsem se pustil do studia teologie (ThDr.), chtěl jsem být knězem, jako můj tatínek. Peníze z dědictví po mamince jsem vložil do studia, kterým jsem dotáhnul dosažené ekonomické vzdělání k titulu Ing., který si pro mě maminka vysnila. Vystudoval jsem s červeným diplomem,“ těší ho dodnes.

Studoval i v zahraničí: z milovaného Slovenska si přivezl diplomy s potvrzením vysoké specializace v oblasti veřejné správy či demografie, která je jeho dalším koníčkem. Z české pobočky polské univerzity v Toruni má čestný doktorát, poslední získaný titul (PhDr.) nese razítko Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Ten se mu hodí pro aktuální pozici právníka na odboru zdravotnictví pražského magistrátu.

„Když vás něco baví, nekoukáte na čas, je to radost,“ prozradil zděděnou lásku ke vzdělávání, kterou nezištně podporuje jeho paní.

Lepší je ale podle něj vybrat si jeden obor. „Když jdete moc do šířky, nemůžete jít moc do hloubky,“ míní muž s doloženým nejvyšším počtem titulů v tuzemsku.

Ve středu 5. června se Leo Salvet představí v Pelhřimově v rámci týdenní prezentace obdivuhodných osobností, která bude předcházet víkendovému 34. ročníku Festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Krumlovák zachraňuje sarkézštinu. Je jedním ze čtyř posledních aktivních mluvčích na světě

Lifestyle
Související témata:

Výběr článků

Načítám