Článek
Velkou výhodou mušelínu (někdy přezdívaného fáčovina nebo gázovina), který vzniká z mykané bavlněné příze, je jeho prodyšnost. Rozhodně tak nemusíte mít strach, že by se dítě pod mušelínovou dečkou potilo. Jde také o přírodní materiál, který má velmi dobrou savost, což se v parných dnech rozhodně hodí.
Mušelín působí hodně hebkým dojmem a je příjemný na těle a na omak. Rozhodně tak přijde vhod právě pro děti, které hebkost nepochybně ocení.
Z estetického hlediska má mušelín měkkou krepovou strukturu, která působí jakoby nařaseným dojmem. Z mušelínu vznikají i prostěradla, která mají zpravidla příměs vlákna spandex a jsou díky tomu elastická.
S mušelínem je však třeba zacházet trochu opatrněji, prát ho ideálně naruby při teplotě 40 stupňů v nepřeplněné pračce a na nižší otáčky. Vyhněte se agresivním pracím práškům i bělidlům. V sušičce ho sušte na ten nejšetrnější program a máte-li tu možnost, nechte jej volně vyschnout na sluníčku. Žehlení se vyhněte, jen byste poškodili jeho lehce zvlněnou strukturu, která k tomuto materiálu neodmyslitelně patří.
Praní ale může mušelínu v průběhu času přidávat na jeho kvalitách. Čím víckrát ho vyperete, tím bude jemnější a příjemnější na dotek. Pokud byste hledali ještě příjemnější materiál, pak zvolte kombinaci mušelínu a umělého bambusového hedvábí.
Jemně tkaný mušelín si řadu příznivců získává i mezi dospělými. Mušelínové povlečení je tak stále oblíbenější a vzniká v řadě barevných variací. Trendem jsou zejména zemité barvy, které byly v kurzu v sedmdesátých letech, jako jsou světle hnědá nebo okrová a pastelové barvy (mintová, bleděmodrá, lila, starorůžová).