Článek
„Harvardova univerzita nedávno zveřejnila studii, podle níž vás vlastnictví psa nejen učiní šťastnějšími, ale také zdravějšími. Mazlení se psem má za následek pokles krevního tlaku, zklidnění srdečního rytmu, a vy tak budete více uvolnění a vyrovnaní. Ty z vás, kteří bývají často zavření doma, pes donutí více chodit ven, více komunikovat a být v kontaktu s komunitou,“ tvrdí americký lékař Rodney Habib.
Psi s námi však podle Habiba nežijí tak dlouho, jak by mohli, často totiž podléhají nemocem. „V Severní Americe je 60 % psů obézních a toto procento se zvyšuje. Ale to není to nejhorší,“ uvádí lékař s tím, že nejděsivější nemocí ze všech, která naše mazlíčky ničí po celém světě, je rakovina.
Podle údajů Harvardovy univerzity je diagnostikována u každého druhého psa. Výzkum organizovaný Broad Institute však ukázal, že pouze 10 % případů rakoviny je způsobeno geneticky.
Nejtěžší pes v Česku váží 125 kilo
„Zbylých 90 % souvisí s vlivem životního prostředí a životního stylu,“ říká Habib a pokládá si otázku, co vše vlastně rakovinu způsobuje.
Stres, nadváha a strava
„Je to stres, nadváha, infekce, nedostatek pohybu, znečištění ovzduší, toxiny a také strava. Ta je podle vědců dokonce tou nejdůležitější částí, na kterou je třeba se zaměřit. Až 30-40 % případů rakoviny lze předejít upravením jídelníčku,“ pokračuje.
A právě na stravu se Habib zaměřuje ve své publikaci. „Na světě žije spousta psů, kterým je kolem 20 let, ale rekordmankou je fenka Maggie z Austrálie, které bylo 30 let. Její majitel Brian McLaren odhalil, že pro její dlouhověkost bylo důležité především to, že ji nepřekrmoval,“ vysvětluje autor.
Druhým důležitým faktorem je podle něj cvičení a pohyb. „Většina majitelů vezme svého psa odpoledne po práci na 20 minut ven, aby se trochu prošli po parku. Maggie denně nachodila v průměru devět kilometrů. Chodila za Brianem, když jezdil v traktoru,“ dodává.
Co se týče stravy, musíme podle Habiba dát psovi na výběr ze dvou možností. Buď své jídlo sní, nebo bude o hladu. „V dnešní době, kdy se riziko rakoviny neustále zvyšuje, je potřeba si uvědomit, čím vlastně naše mazlíčky krmíme. Musíme je začít krmit jinak, zdravější a čerstvější stravou, abychom riziko snížili,“ uzavírá Habib.
Kniha Věčný pes se letos po třech letech od vydání dostala na naše pulty v češtině. Přeložila ji Pavla Gabrhelíková ze společnosti BiBi Food. „Kniha od Rodneyho Habbiba a veterinářky Karin Beckerové odhaluje praktický a vědecky ověřený návod, jak docílit toho, aby váš mazlíček žil co nejdéle a co nejkvalitněji. Vysvětlí, jak psí organismus funguje, a také to, že se od toho lidského po tisíciletích po boku člověka zase tolik neliší,“ shrnuje pro Novinky Gabrhelíková.