Článek
Ochrana před sluncem
Sluneční záření má pro náš organismus celou řadu pozitivních účinků, ale to jen do určité doby. Nadměrné slunění nám totiž víc bere, než dává. Jednak urychluje stárnutí pokožky, tvorbu vrásek a pigmentových skvrn, ale také způsobuje řadu zdravotních potíží.
Sluneční ochrana by tak měla být součástí všech našich aktivit venku, a to dokonce i v okamžiku, kdy je zataženo, jelikož ultrafialové paprsky pronikají i skrz mraky. Po ruce byste tak měli mít přípravky s minimálním ochranným faktorem SPF 30, ideálně s SPF 50.
Důležité je přitom dbát na aplikaci dostatečného množství přípravku a pak nezapomínat ani na místa jako jsou ušní lalůčky, krk, víčka, rty či pokožka hlavy a vlasy.
Metoda, která usnadní balení do příručního kufru
Péče o pleť a tělo
Pokožka v létě velmi trpí, a jestli něco skutečně potřebuje, tak neustále dodávat hydrataci. A je jedno, zda se jedná o velmi citlivou pleť obličeje, či zbývající pokožku těla.
V péči o pleť kromě hydratačních sér a krémů na obličej či oční okolí sáhněte i po hydratační masce či pleť hydratujte pomocí termální vody ve spreji apod. Pokud přímo krém neobsahuje UV filtry, pak vždy ještě po nanesení krému sáhněte po sluneční ochraně určené přímo na obličej s SPF minimálně 30, ale ideálně 50.
U pokožky těla hleďte i na pravidelné odstranění odumřelé pokožky pomocí peelingu a následně vždy na tělo naneste tělový krém.
Pokud plánujete během dovolené absolvovat i hodně aktivit, nezapomeňte ani na preventivní péči proti opruzeninám a podráždění pokožky v oblasti intimních míst, konečníku, ale i pod nejrůznějšími převisy kůže či pod prsy.
Potřebná a přitom vychytaná lékárnička
Ať už vyrážíte kamkoliv na dovolenou, neměli byste zapomínat vzít si s sebou alespoň základně vybavenou lékárničku. „Kromě přípravků na zmírnění bolesti či snížení teploty by měla obsahovat přípravek proti průjmu, zácpě a na zažívací potíže, léky na zmírnění alergie, oční kapky, obvazy (včetně elastického), náplasti (včetně těch na puchýře), dezinfekci a pinzetu na klíšťata,“ doporučuje lékárnice Hana Chudobová ze společnosti Vitalpoint.
K tomuto základu pak můžete vždy doplnit i další pomůcky, a to v závislosti na tom, kam vyrážíte na dovolenou a co tam hodláte dělat.
Praktické věci do přírody a k vodě
Věc, kterou oceníte za každé situace, je rychleschnoucí ručník, který schne až šestkrát rychleji než ten klasický. Jeho výhodou navíc je, že je velmi skladný. Využít ho navíc můžete nejen k sušení, ale po jeho namočení ve vodě i k ochlazení apod. Další fajn věc, která se hodí kdekoliv venku, je pikniková deka. Její výhodou je, že je jednak skladná a pak se i díky popruhům dobře přenáší. Hodí se rovněž repelenty a další pomůcky k ochraně před otravným hmyzem, ale také před nebezpečnými klíšťaty a komáry.
Další velmi praktickou vychytávkou jsou ekologické prací papírky, které se velmi snadno rozpustí i ve studené vodě, a jsou tak vhodné i na ruční praní na cestách.
Moderní krabička poslední záchrany
Zatímco před několika desítkami let měli lidé v krabičce poslední záchrany ty naprosto nejpotřebnější věci, v dnešní době může být tato krabička plná technologických vychytávek, které v případě nouze dokážou pomoci nejen s vaší záchranou, ale i s udržením spojení se světem.
Mezi ty nejzákladnější věci dnes patří powerbanka, která poslouží jako rychlý zdroj energie, a pokud se bude jednat o solární powerbanku, pak i dlouhodobější zdroj. Pakliže budete vyrážet do přírody, svůj účel může splnit i vodní filtr, díky němuž budete moci pít vodu bez větších obav i z potoka či řek. Své místo by měl mít v této krabičce i multifunkční nůž.