Článek
UVA a UVB záření může vést ke krátkodobému a dlouhodobému poškození pleti. UVB paprsky pronikají horní vrstvou pokožky (epidermis) a mohou způsobovat spálení a také poškození DNA v kožních buňkách.
UVA paprsky pronikají hluboko do spodní vrstvy (škáry) a spouštějí tvorbu volných radikálů, a tím dochází k nepřímému poškození DNA, v jehož důsledku dochází ke snížení buněčné aktivity, předčasnému stárnutí pleti a urychlení výskytu viditelných známek stárnutí, jako jsou vrásky, ztráta objemu a pružnosti.
Přílišné vystavování škodlivému UV záření navíc vede i k nadměrné produkci melaninu, a tím k nerovnoměrné pigmentaci. V nejhorších případech může dokonce zapříčinit vznik rakoviny kůže.
Tmavé skvrny v obličeji jsou běžné, ale to neznamená, že se s nimi musíte smířit
Intenzita UV záření je silná i v zimě
I když máte pocit, že v zimních měsících je intenzita slunečního záření nižší než v létě, není tomu tak. Na horách ve vyšších nadmořských výškách dokáže být slunce agresivnější než u moře. Navíc kombinace chladu, ostrého slunce, větru a sněžení může pleť podráždit a způsobit její zarudnutí.
A nejde jen o nebezpečí spjaté s horským sluncem, ale i o fakt, že 80 % UVA i UVB záření pronikne skrz mraky i v mrazivých šedých dnech, kdy zapomínáme, že nějaké slunce existuje.
Jak pečovat o pleť v zimním období?
V zimním počasí je naše pokožka kvůli minimální vlhkosti vzduchu suchá, napnutá, podrážděná a má tendence šupinatět. Dobré je proto používat speciální hutné hydratační krémy, které mají promašťovací efekt. Přes den pak i krémy či make-up s UV filtry.
Pokud máte citlivou či suchou pleť, vsaďte raději na hutnější zimní krémy na olejové bázi či na bázi emulze vody v oleji. Díky obsahu oleje zůstane na pokožce mastný film, který převezme ochrannou funkci.
Bohužel aknózní pleti tyto mastnější krémy příliš nesvědčí, proto je lepší používat i dál oblíbené přípravky na problematickou pleť a na ty pak použít buď BB krémy s krycí i ochrannou funkcí, či lehký make-up, které v zimě plní hned dvě funkce.
Estetickou, kdy překryjí pupínky a uhříky a dají obličeji svěží barvu a tón. A ochrannou, kdy kombinace základu a přírodního pigmentu vytváří jakousi bariéru proti škodlivým vlivům zevního prostředí.
Na horách a v mrazivém počasí vždy sáhněte po hutnějších krémech. Ideální je používat ty s obsahem lipidů, urey či ceramidů. V současnosti je i velký výběr speciálních zimních krémů, tzv. Cold Cream, které jsou vyvinuté do zimního období a pokožku dobře chrání od vnějších vlivů prostředí, jako je vítr, mráz či sníh.
Důležitá noční péče
Všechny pečujicí přípravky mnohem lépe fungují přes noc, kdy se zvyšuje mikrocirkulace v pokožce a prospěšné látky se lépe vstřebávají. Samotné noční přípravky navíc mohou mít hutnější texturu, a potřebují tedy i delší čas pro vstřebávání.
Výborné je udělat si před spánkem také výživné masky na obličej či dekolt.