Článek
Motýlek se jako formální doplněk začal používat již v 17. století. Tehdy si chorvatští vojáci uvazovali lehký šátek, který jim ladil k uniformám a zároveň jim měl držet pohromadě límec u košile. Na konci třicetileté války si tuto vychytávku přivezli domů i francouzští vojáci a v 18. století jej osvojila i aristokracie. Vzhled se dále vyvíjel až do poloviny 19. století, kdy se dostala do popředí úhledná silueta – jak ji známe z dnešní doby.
Dnes je motýlek doplňkem, který dodává outfitu formální nádech a bez kterého se neobejdete na těch nejprestižnějších a nejformálnějších akcích, jelikož je považován za součást smokingu, tedy i Black and White Tie dress codu.
V historii motýlka proslavil komik Charlie Chaplin či Fred Astaire. Pak také Winston Churchill, který moc rád nosil výrazného hedvábného motýlka od britského výrobce košil Turnbull & Asser. Připomínal mu jeho otce, lorda Randolpha Henryho Spencera-Churchilla, se kterým měl velmi složitý vztah.
Zamilujte si oblek, základ nejen pánského šatníku
V poslední době motýlka do svého šatníku zařadili mnozí nejlépe oblíkaní muži v Hollywoodu. Motýlek je i nezbytným doplňkem v královských kruzích. Princ William jej pravidelně nosí při všech formálních večeřích a dalších akcích, jako tomu bylo například při udílení filmových cen Britské akademie.
Kromě klasické černé či bílé barvy jsou dnes populární i zářivé odstíny s poutavými potisky, které vždy vynikají na těch nejluxusnějších materiálech, jako je hedvábí, vlna či kašmír.
Motýlek je nepochybně zábavným a sofistikovaným způsobem, jak dodat outfitu formální vzhled a při výběru výrazných barev a designu motýlků i skutečný šmrnc. Stejně jako je tomu u kravaty i motýlek patří do základu stylového šatníku každého muže.