Hlavní obsah

Král jehlových podpatků slaví 82. narozeniny

Ladný tvar, dokonalá souhra barev a propracovaný každý detail. Lodičky od Manola Blahnika se staly ikonickým kouskem, po kterém touží každá žena. Tento legendární designér, který právě slaví 82. narozeniny, nepřestává vytvářet jedinečné modely na pomezí módy a umění a zároveň dál rozšiřuje své střevíčkové impérium.

Foto: Profimedia.cz

Svérázný obuvník Manolo Blahnik se do důchodu nechystá.

Článek

Příběh obuvníka s českými kořeny nemá daleko k pohádkovému příběhu. Narodil se 27. listopadu 1942 na Kanárských ostrovech, matka byla Španělka, otec pocházel z Prahy. Před druhou světovou válkou pracoval v lékárně na Kampě. S mladší sestrou Evangelinou vyrůstali na banánových plantážích v okolí Santa Cruz de la Palma.

Už jako malý chlapec Manolo sledoval matku, jak si vyráběla boty ze dřeva, kůže, stuh či krajky, a pokoušel se ji napodobovat - vyráběl boty pro ještěrky a psy z obalů od sladkostí.

Talentovaný samotář

Sám o sobě prohlašuje, že byl otravné dítě. Přesně věděl, co chce, a odmítal dělat cokoliv jiného. Možná proto býval dost často sám, vystačil si se svým světem. Ostatně dodnes je velmi tvrdohlavý a samotářský. Nesnáší davy lidí a představa jakékoliv party ho děsí. „Nejlepší čas je ten, který trávím sám se sebou,“ prohlásil umělec opakovaně.

Na přání rodičů začal studovat diplomacii na Ženevské univerzitě, vydržel jen jeden semestr a přeorientoval se na literaturu. Na ni navázal studiem umění a scénografie v Paříži, zároveň prodával ve vintage obchodě s oblečením. V roce 1968 se Manolo Blahnik přestěhoval do Londýna, kde začal pracovat v módním butiku Zapata a toužil stát se divadelním kostýmním výtvarníkem.

Díky kamarádovi Pablu Piccasovi se seznámil s Dianou Vreelandovou, tehdejší šéfredaktorkou amerického Vogue. Jejich setkání bylo pro Blahnika přelomové. Když viděla jeho skici s náčrty obuvi, prohlásila: „Ty máš cit pro detail. Měl bys dělat boty.“ A Manolo ji poslechl a místo divadelních kostýmů, kterým se chtěl věnovat, zaměřil svou pozornost na dámské lodičky. Obuv pro muže mu totiž přišla příliš nudná.

První byly třešně kolem kotníků

Svoji první kolekci navrhl pro britského návrháře Ossieho Clarka. Obsahovala inovativní návrhy včetně „Cherry Shoe“ - bot na jehlovém podpatku s imitací třešní visících ze zelených pásků, které se zavazovaly kolem kotníku. Kolekci předváděly nejlepší modelky té doby včetně Twiggy. Jeho originální střevíčky se poté objevily i na přehlídkách značek Yves Saint Laurent, Christian Dior či John Galliano.

Aby zdokonalil svou techniku, studoval Blahnik krátce obuvnictví u profesionálních řemeslníků v Northamptonu a ve východním Londýně. V roce 1973 odkoupil od majitele butik Zapata a přetvořil ho na vlastní obchod, přičemž mezi jeho první zákazníky patřila například Bianca Jaggerová (exmanželka zpěváka Mika Jaggera), později přibyla princezna Diana, topmodelka Kate Mossová nebo popová diva Madonna. Celosvětovou mánii pak spustil seriál Sex ve městě, ve kterém které kromě čtyř kamarádek z New Yorku hrají hlavní roli i „manolky“.

Foto: Profimedia.cz

Novinářka Carrie Bradshawová v seriálu Sex ve městě byla na manolkách doslova závislá. V obřím šatníku schovávala rozsáhlou sbírku za tisíce dolarů.

Podobně jako seriálová Carrie Bradshawová, který měla ve svém šatníku velkorysý prostor pro uskladnění desítek párů ikonických bot, se do jejich sbírání pustily i skutečné ženy, například Victoria Beckhamová, Rihanna nebo Anna Wintourová. Designér s nimi na některých kolekcích i spolupracoval. Získal také řadu ocenění, královnou Alžbětou II. byl dokonce jmenován komandérem Řádu britského impéria (CBE) za svůj přínos britskému módnímu průmyslu. Byl o něm natočen film a vydáno několik knih.

Zdá se, že dosáhl všech úspěchů, kterých lze. Do důchodu se ale nechystá. Kreativní proces ho dodnes nepřestává nabíjet. „Tvorba mě nikdy neomrzí, nikdy nepřestanu objevovat nové věci. Sedět na gauči, koukat na televizi a jíst brambůrky? To zní pekelně,“ řekl v rozhovoru pro deník Guardian.

Foto: Profimedia.cz

V roce 2017 přijel do Česka uvést výstavu The Art of Shoes. Zároveň představil unikátní model Boty pro Prahu, který byl osázen stovkou krystalů a měl hodnotu 135 tisíc.

Všechny boty, co Blahnik navrhuje, nechává vyrábět v malých italských továrnách a osobně jezdí kontrolovat vznik každé nové kolekce. Modely se vyrábějí ručně, podle speciálně tvarovaných forem a podpatků, a tak je potřeba ladit každý detail. K mání jsou online, naživo si je můžete vyzkoušet v některém z dvaceti oficiálních butiků, které jsou rozprostřeny různě po světě. Mezi nejnovější přírůstky patří prodejna v Šanghaji, otevřena byla letos v říjnu po dlouhých 22 letech sporu o ochrannou známku. V nadcházejících pěti letech plánuje obuvníkova firma v Číně otevřít jednu pobočku ročně.

Manolo Blahnik navrhl boty pro Prahu v hodnotě 135 tisíc korun

Móda a kosmetika

Mistr obuvi Manolo Blahnik odstartoval na pražské Kampě výstavu plnou extravagance

Móda a kosmetika
Související témata:

Výběr článků

Načítám