Hlavní obsah

Inspirací mi byly české montérky a japonský workwear, říká o kolekci pro EXPO 2025 Jan Černý

4:36
4:36

Poslechněte si tento článek

Světová výstava EXPO 2025 startuje v japonské Ósace už za dva týdny. Nyní spatřila světlo světa módní kolekce návrháře Jana Černého, ve které budou reprezentovat naši zemi zaměstnanci českého národního pavilonu. Kde se designér inspiroval a jaké symboly oblečení skrývá?

Foto: Kuba Zeman

Nová kolekce pracovních oděvů designéra Jana Černého na světovou výstavu EXPO 2025 v japonské Ósace se nese v minimalistickém duchu.

Článek

„Nejtěžší pro mě asi bylo, že jsem dostal zadání udělat kolekci podle svých přestav s tím, že se mohu inspirovat úplně vším na světě. Začal jsem si tedy dělat rešerši na český vkus a nevkus v oblékání a říkal jsem si, že by bylo vlastně vtipné ho převést do kolekce, kterou uvidí celý svět. Našel jsem tedy paralelu mezi českými montérkami, ikonou našich pracovních oděvů, a japonským workwearem,“ vysvětluje Jan Černý, který na sebe minulý rok upozornil i nástupovou módní kolekcí pro naše olympioniky v Paříži a získal za ni nedávno ocenění Grand designér roku.

„Rozdíl je ovšem v tom, že kolekce pro sportovce byla vytvořená na jeden večer, kdy měla zaujmout celý svět za pár sekund, kdežto v současné kolekci pro český pavilon budou muset zaměstnanci vydržet půl roku v různém počasí,“ doplňuje Černý. Světová výstava potrvá od 13. dubna do 13. října 2025 a tématem české účasti je Talent a kreativita pro život, do něhož designér přesně zapadá.

Uniformy v oversized střihu

V kolekci, jež se skládá z bomberu, košile, trika, kalhot, zástěry a béžových pohodlných tenisek značky Prestige x Jan, bude možné na výstavě potkat hostesky či obsluhu restaurace. Outfity jsou díky více kouskům hezky kombinovatelné a pro svůj oversized střih, na kterém se mimochodem podílel i designér Boris Král, jsou velmi pohodlné.

„Mám radost, že touto kolekcí můžu bořit pro mě už naprosto zastaralé představy o hosteskách na byznysových eventech, kde si každý hned vybaví mladou slečnu v podpatcích a upnutých mini šatech, která tam jako oběť stojí u stolku k pokoukání pánů businessmanů. Tak svět už opravdu nefunguje a já sám neuznávám to, že by ženy měly být prezentovány v těchto podřadných rolích. Současně takovýto outfit by v celosvětovém měřítku, a ještě v Japonsku, byl nejen nevhodný, ale ani by nikoho nezaujal. Japonci takřka nenosí oděvy upnuté na tělo, užívají si volnost oversized siluet. Myslím si, že můžeme i díky takto oblečenému staffu zaujmout návštěvníky, a stát se tak zapamatovatelným pavilonem,“ míní Jan Černý, který na Japonsku nejvíc miluje jeho estetiku, čistotu a minimalismus.

Oblečení se liší pouze barvami podle funkcí – světlá písková je pro hostesky a průvodce návštěvnickou cestou (stálou expozicí), modrá pak pro gastro provoz. Součástí modrého setu je i zástěra, která svými lacly nejvíce odkazuje k českým montérkám. „Chtěl jsem, aby kolekce byla oproti všem naškrobeným uniformám trochu více lidštější, a proto je vyrobená z materiálu, který působí sepraně. To se dělá speciálním praním v enzymech, kdy látka změkne a působí trochu onošeně,“ popisuje návrhář.

Skryté detaily

Jako vždy je v kolekci patrný rukopis Jana Černého a jeho značky Jan Société, který často skrývá různé symboly a detaily odkazující k českému původu. „České prvky představují různé kapsičky a symbol lipového lístku, které jsou na oděvu často naznačené jen výšivkou, a především velký nápis Czechia na zádech, aby si nás všichni na výstavě všimli už z dálky. Dlouhodobě spolupracuji také s firmou Prestige, takže nechybí ani pohodlná obuv, které jsme dali novou siluetu,“ dodává návrhář. Jako stylový doplněk hraje svou roli šátek s motivem Reného, který je maskotem pavilonu. Ostatně šátek byl součástí rovněž olympijské kolekce.

Kdo je Jan Černý

Jan Černý je český designér, který tvoří ve své značce Jan Société současnou pánskou a genderless módu. Absolvoval stáž pod již zesnulým designérem Virgilem Ablohem v pařížském ateliéru Louis Vuitton, byl kreativním ředitelem české značky Kara, umístil se v žebříčku 30 pod 30 časopisu Forbes, obléká osobnosti jako Barbora Strýcová, Calin, Ben Cristovao či NobodyListen. V roce 2024 navrhl nástupovou olympijskou kolekci pro české sportovce, která byla díky své moderní estetice a inovativnímu přístupu zařazena magazínem Time mezi tři vůbec nejlepší kolekce z celého světa.

Mimo samotnou kolekci pro zaměstnance českého pavilonu navrhnul Jan Černý také obleky a kostýmky pro management pavilonu. Návštěvníci se mohou těšit i na fashion show, kterou v Ósace přichystá značka Jan Société v závěru výstavy na podzim.

Anketa

Jak se vám kolekce líbí?
Je velmi povedená.
45,2 %
Mohla být více extravagantní.
0 %
Málo reprezentuje Českou republiku.
9,7 %
Není podle mého gusta.
45,1 %
Celkem hlasovalo 62 čtenářů.

Výběr článků

Načítám