Článek
Šatník vrcholných političek podléhá přísným pravidlům, přesto se v něm najde místo i pro kreativitu a sebevyjádření. Ať už jde o šperky, nebo třeba mašli na košili. Právě tu během své prezidentské kampaně několikrát oblékla i Kamala Harrisová, vzala si ji na sebe dokonce i na debatu se svým protivníkem Donaldem Trumpem nebo na rozhovor se slavnou moderátorkou Oprah Winfreyovou. A to už něco znamená.
Kamala Harrisová symbolicky tlumí ostré debaty o zahraniční politice, potratech či nakládání se zbraněmi skrze outfity s jemnou linkou. Sako a košile doplněné vázankou evokují jistou něhu.
„Je to způsob, jak říct: ‚Jsem profesionálka‘ a zjemnit to,“ řekla televizi CNN newyorská návrhářka dámských oděvů Nina McLemoreová. „Pokud jste příliš ‚mužná‘, pak jste vnímána jako hrozba,“ dodala McLemoreová, která oblékala vlivné americké političky, včetně Hilary Clintonové.
„Ženské vlastnosti neztrácíte jen proto, že jste premiérkou,“ řekla Margaret Thatcherová v jednom z rozhovorů v roce 1985. „Často nosím mašle, zjemňují… (a) dělají vás hezčí.“
FOTO: Poslední předvolební mítinky v USA
Jako první žena v čele britské vlády měla těžkou výchozí pozici, která přímo nabádala k tomu, aby se co nejvíce přizpůsobovala svým mužským kolegům. Takzvaná Železná lady však chápala, že politika je opatrný tanec mezi měkkou a tvrdou mocí - a že šaty jsou nástrojem, který může zmírnit (i když jen vizuálně) ostřejší stránky jedenáctiletého funkčního období.
Právě ona se zasadila o významný detail šatníků političek - mašli na blůze. Ten se stal způsobem, jak se mohou ženy nejen v politice vyjádřit, a dostal anglický název pussy bow (kočičí mašle - pozn. red.).
Mašle či živůtky můžeme vystopovat až do období vlády krále Ludvíka XIV. Podle jedné z legend se vévodkyni Louisy de La Valliére, jedné z jeho milenek, natolik líbila králova kravata, že si ji sama ušila ze stuhy. Proto se pussy bow někdy říká lavalírka.
Součást uniformy vdaných a cílevědomých žen
V polovině 20. století se stala pussy bow součástí uniformy vdaných žen, které se chtěly uplatnit i na pracovním trhu. V populární knize The Woman Dress For Success (Jak se oblékají úspěšné ženy - pozn. red.) doporučil autor John T. Malloy halenky s vázáním ke krku zkombinovat se sukňovými kostýmky, protože kalhoty nejsou vhodné do kanceláře. Podle něho se bez mašle ambiciózní ženy neobejdou.
Řada zaměstnaných žen v 70. a 80. letech si jeho slova vzala za své, a tak se to v kancelářích různými vázankami jen hemžilo. Tento módní detail se pěkně vyjímal především v hlubokých výstřizích, a navíc nápadně připomínal kravatu, tradičně mužskou doménu. Signalizoval, že se ženy odvážily vstoupit do mužského světa a hlásaly rovnoprávnost.
Také Sara Daniusová, první ředitelka Švédské akademie věd, oblékla košili s mašlí na tiskovou konferenci, kde oznámila konec ve funkci. Odešla kvůli skandálu a napjaté atmosféře uvnitř instituce, která uděluje Nobelovy ceny. Kauza obřích rozměrů se týkala manžela jedné z členek akademie, který byl obviněn ze série sexuálních útoků a také z vynášení informací ohledně laureátů prestižního ocenění. Ženy napříč celým Švédskem proti odvolání Sary Daniusové protestovaly a na znamení solidarity si oblékly vázanky. Nesouhlasily s tím, že žena by měla být potrestána za mužské prohřešky.