Hlavní obsah

Matka pediatrička prochází stejnými nejistotami jako každý rodič

Kdy je čas jít s dítětem k lékaři? Proč děti trpí často bolestmi břicha? A jak doktorky balancují mezi profesními zkušenostmi a mateřskou intuicí? V nové epizodě podcastu Po mateřských stopách jsme zpovídaly pediatřičku a maminku dvou malých dětí Kristýnu Pospíšilovou.

Foto: Novinky

Ilustrační foto

Článek

Témata dnešního dílu:

  • O doktorské povaze a práci s pacienty (10:30)
  • O kolikách a bolestech břicha u dětí (24:30)
  • O kojení, probiotikách a mikrobiomu (35:00)

Kristýna, která je posluchačkou našeho podcastu, nám udělala jasno v několika stěžejních záležitostech z oblasti péče o zdraví našich nejmenších. V minulosti jsme totiž vyřkly některé nepodložené informace a mýty, které mezi maminkami kolují.

Kristýna sama zažívá každodenní dilema mezi vědeckým přístupem lékařky a láskyplnou a často náročnou starostí o své vlastní děti. V podcastu přiznává, že přepínání mezi těmito dvěma rolemi není vůbec jednoduché. „Nejtěžší je přepnout z role mámy, která se bojí, do role lékařky, která musí jednat racionálně,“ říká upřímně.

Zásobená lékárna a pevné nervy. Na podzimní stonání dětí je dobré se připravit

Lifestyle

Když onemocní její děti, musí občas bojovat s vlastním instinktem a dovolit jinému lékaři, aby se o ně postaral. Považuje ale za správné, aby pediatr své vlastní děti neléčil a svěřil je do péče jinému kolegovi. Doma s dětmi pak většinou zůstává manžel, aby se mohla věnovat své práci naplno.

Pravda o rýmě a bolestech břicha

Bolesti břicha u dětí jsou tématem, na které Kristýna často v praxi naráží. A to nejen ve své ordinaci, ale i doma. „Naprostá většina bolestí břicha u dětí je funkčních, ale to neznamená, že dítě necítí bolest. Není to simulace,“ vysvětluje.

Bolesti bříška mohou být způsobeny i psychickými faktory nebo složením mikrobiomu. Rodiče se vždy snaží uklidnit a povzbudit, aby sledovali chování svých dětí a hledali širší souvislosti.

Rýma je kapitola sama pro sebe. Obzvlášť pro dětské lékaře a rodiče školkových dětí. Kristýna s úsměvem vzpomíná na věčný boj s běžným nachlazením a se smíchem říká, že i pro lékařku je někdy těžké odhadnout, kdy je dítě infekční a kdy už je vhodné ho poslat zpět do kolektivu. „Rýma u dětí je ve většině případů virová a infekční je nejvíc na začátku onemocnění,“ podotýká, čímž rozbíjí mezi rodiči rozšířený mýtus, že takzvaná „vodová rýma“ je vlastně neškodná.

Jako pediatrička se setkává s každodenními obavami rodičů, kteří se ptají, co je ještě normální a kdy už je nutné vyhledat pomoc. Sama ví, jak těžké je někdy najít rovnováhu mezi péčí a přehnanou starostí a zůstat u toho nad věcí. „Důležité je zůstat klidná a vytvořit podmínky, které vás naplňují, abyste mohla být stabilní oporou pro své děti,“ říká. Tuto radu si sama bere k srdci nejen jako lékařka, ale především jako matka.

V rozhovoru dále detailněji probíráme alergii na kravské mléko nebo situaci, kdy dítě spolkne magnet nebo baterku. Kristýna mluví také o vitaminu C, betaglukanech, probiotikách, ale i o chování pacientů a lékařů v ordinacích.

Poslechněte si celý rozhovor s Kristýnou v přehrávači v úvodu článku.

Podcast o mateřství s Terezou Rakoušovou a Žanetou Stratílkovou a jejich hosty. Dříve známý jako Pandemické matky sobě. I nyní rozebírá taje a záhady rodičovství. Vydejte se po stopách mateřství každou středu na Novinkách.cz.

Poslouchejte každou středu na Novinky.cz, Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts nebo jiné oblíbené podcastové aplikaci.

Také nás můžete sledovat na instagramu.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám