Článek
Se čtyřmi kuchařkami vznikla krátká videa, která ukazují, co je v životě postihlo a přimělo hledat pomoc u sociálních pracovníků. Říkají, že nemají stejné startovní podmínky jako jiní.
Jedna z žen, Nikola, zkoušela najít práci sama. V krátkém snímku Vojtěcha Poláka označila za příčinu svého propadu na ulici nezvládnutý přechod z dětského domova do dospělosti.
Podstoupila pak podle svých slov snad 50 pracovních pohovorů, uspěla jen ve třech případech, než se stala kuchařkou. „Tím, že jsem Romka, je náročnější sehnat si práci,“ uvedla Nikola, i když připustila, že rasové důvody odmítnutí jí nikdo do očí neřekl. Jiné ženy se s takovým explicitním vyjádřením však setkaly.
Dává mi to zodpovědnost, říká Nikol, která po životě na ulici našla práci v pražském bistru
Tento moment bývá podle sociální pracovnice Jako doma Anny Fomenkové častým spouštěčem životních potíží. Organizace se ženy snaží zabydlet a vrátit na trh práce.
Pomoci ženám s bydlením a se státními dávkami není nic snadného. Nejhorší variantou přežívání pod střechou je podle Fomenkové komerční ubytovna. „Žijí tam často v hrozných podmínkách, se štěnicemi. Navíc není jistota, že ze dne na den nebudou zase na ulici,“ řekla sociální pracovnice redakci.
Radnice poskytují sociální byty, ale čekací lhůty se pohybují v letech, může jít až o tři roky. Přesto se žádost o sociální byt snaží Jako doma podat co nejdříve. Jakmile ženy bydlí, mohou například požádat o vrácení svých dětí z ústavní výchovy.
Kdo dřív přijde
Získat jedno z míst v azylovém domě bývá rovněž těžké, a tak zbývají noclehárny. „Tam ale platí systém, kdo dřív přijde, ten dřív bydlí a spí. A každý den se dělá pořadník na další noc,“ poznamenala Fomenková.
Kuchařky bez domova provozovaly na Smíchově nedaleko zastávky U Zvonu veganské bistro. Tuto aktivitu však přerušila pandemie covidu, lidé si přestali pro jídlo chodit, sociální cítění a solidarita se otupily. Nyní prostor funguje jako zázemí pro catering. „Jen za září měly holky akcí s objednaným cateringem asi čtyřicet,“ dodala Fomenková.
Vedle bydlení sociální pracovnice pomáhá s vyřizováním státních dávek u Úřadu práce. Papírování označila za nejobtížnější druh pomoci potřebným. „Chystá se zároveň nová super dávka, čekáme, pokud se odsouhlasí, jaký bude mít vliv na klienty,“ konstatovala Fomenková.
Organizace Jako doma zaměřená na ženské bezdomovectví vznikla v roce 2012, programem Kuchařky bez domova prošlo asi 80 žen.