Hlavní obsah

Když porazím leukemii, stanu se lékařem, uzavřel pakt s nemocí devatenáctiletý Matěj

Turecko

Matějovi bylo čerstvých patnáct let, když se začal cítit moc unavený a neschopný pořádně jíst. Vždycky ale jedl málo a byl krátce po očkování, nikoho z rodiny ani jeho samotného by nenapadlo, že se může jednat o něco vážného. Když ale nebyl schopný pozřít ani polévku od babičky, naložila ho maminka do auta, odvezla do nemocnice a tam skončilo bezstarostné dospívání.

Když porazím leukemii, stanu se lékařem, uzavřel pakt s nemocí devatenáctiletý MatějVideo: Novinky

Článek

„Už na pohotovosti v Sokolově nám řekli, že na 99 procent má leukemii,“ vzpomíná Matějova maminka Vlasta a přiblížila rychlost, s jakou se všechno odehrálo. „Odvezli nás rovnou do nemocnice v Plzni, kde hned ráno začalo kolečko vyšetření, odběr kostní dřeně, aby se potvrdilo, že má stoprocentně akutní lymfoblastickou leukemii,“ vypráví.

„Z minuty na minutu se nám změnil život. Byla jsem v té době s dcerkou Emičkou na mateřské dovolené, bylo jí něco málo přes rok. Staraly se o ni tetičky, babičky, sestra, já byla s Matějem v nemocnici,“ vypráví Vlasta a jen těžko zadržuje při vzpomínání na bolestné období slzy.

Léčba nezabírala

Nastal první blok chemoterapií. „Do té doby jsem si neuměl představit, co to je. Věděl jsem, že je pacientům na chemoterapii zle, čekal jsem, kdy to přijde, protože kupodivu mi tak zle nebylo. Dlouho to netrvalo,“ vzpomíná dnes už s úsměvem mladý dospělý muž.

Foto: archiv rodiny

Matěj musel podstoupit transplantaci kostní dřeně.

Po něm vypadaly výsledky dobře a Matěj mohl s maminkou jet domů. Jak sám potvrzuje, psychicky mu to velmi pomohlo. Bohužel léčba nebyla úspěšná a musel nastoupit na další a intenzivnější blok chemoterapií.

Smlouva s ďáblem

Paní Vlasta i dnes, dva a půl roku po skončení léčby, se slzami v očích přiznává, že se o synův život bála. „Věděl jsem, že mi jde o život, bál jsem se,“ souhlasí Matěj a dodává, že v sobě ale hledal sílu bojovat. Doslova na smrtelné posteli uzavřel sám v sobě něco jako smlouvu, pakt.

„Když jsem viděl tu úžasnou práci personálu, rozhodl jsem se, že když nemoc porazím, budu v budoucnu studovat medicínu, abych jednou mohl být také tak nápomocný,“ svěřil se Novinkám mladý muž.

Foto: archiv rodiny

Maminka s Matějem trávila veškerý čas v nemocnici.

Jenže ani tato léčba nezabrala. „Matěj ležel tři týdny na lůžku a já jsem jen čekala, až se vzbudí, aby se najedl. Kolikrát se to nestalo. Vědělo se, že už mu může pomoci jen transplantace kostní dřeně. Měli jsme velké štěstí na dárce, našel se během čtrnácti dní,“ vypráví maminka, ale dodává, že úspěch ještě neoslavili, protože vyhráno prý budou mít po pěti letech po transplantaci, zatím jsou v půlce.

Nabídka ozdravného pobytu

Nemoc a její poražení byly pro všechny velmi vyčerpávající. Když Matěj dostal nabídku od Nadačního fondu Kapka naděje odjet na ozdravný pobyt do pětihvězdičkového hotelu Turquoise v Turecku, neváhali.

„Zdálo se mi to úžasné, bez zaváhání jsem nabídku přijal. Strašně si to tu užíváme,“ tvrdí s úsměvem Matěj a maminka přitakává: „Poznali jsme paní Vendulu Pizingerovou a její tým, ostatní rodiny a jejich úžasné děti, je to opravdu krásné.“

Foto: Novinky

Rodina si v Turecku užívala společné chvíle klidu.

„Naše spolupráce s Vendulou a Kapkou naděje trvá už asi 18 let, a tak jsem opravdu šťastná, když vidím, že se jedná o propojení, které má smysl. Nejde jen o fyzické zdraví, ale také o odpočinek a pročištění mysli, pocit pohody a rodinného štěstí, který se nám ostatním může zdát tak samozřejmý,“ uvedla obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

Na leukémii upozornila přetrvávající bolest v krku

Zdraví
Související témata:
Ozdravný pobyt
Nadační fond Kapka naděje

Výběr článků

Načítám