Článek
Festival se letos koná nejen v prostorách pražské funkcionalistické výstavní síně Mánes na Masarykově nábřeží, ale aktuální tvorbou designérů a umělců letos poprvé zaplňuje i krásnou barokní stavbu na pražském Starém Městě v Husově ulici, Clam-Gallasův palác.
Ani letos nechybí začínající tvůrci
Ve výstavní síni Mánes je vystavena aktuální kolekce stovky českých i zahraničních designérů, značek a studií. V Clam-Gallasově paláci probíhá doprovodná výstava s názvem New Generation, nabízející výběr tvorby mladých tvůrců z oblasti designu a umění. V sálech stavby, která nedávno prošla rozsáhlou zdařilou rekonstrukcí, se představuje tvorba téměř padesáti designérů a umělců nejmladší generace, jako je například František Jungvirt, Pavlína Šváchová, Tomáš Kučera, Mikolášková&Drobná nebo Matěj Macháček, Kryštof Strejc, Barbora Lepší a Zuzana Badinková.
Výstava New Generation vzniká ve spolupráci s Muzeem Prahy. „Skrze výstavu chceme za festival Czech Design Week podpořit mladé tvůrce, protože na nich festival od svého založení stojí. Majestátní prostory Clam-Gallasova paláce nám umožňují veřejnosti ukázat festivalový výběr designérů a umělců, kteří jsou ještě stále v začátcích své tvorby, ale přesto už jejich kolekce a díla patří k tomu nejvýraznějšímu, co u nás vzniká,“ uvedl k výstavě New Generation ředitel festivalu Lukáš Pipek.
Zbláznila jsem se do čalounění, říká doktorka a bytová designérka Bea Dušková
Svou neotřelou tvorbu na festivalu představují designéři z českých i slovenských uměleckých škol. V individuálních instalacích například Ema Domanická, Markéta Masnicová, Marek Hanák, anebo Karolína Kučerová či další studenti napříč ateliéry pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. V rámci společných expozic se představí také studenti z ateliéru Produktový design Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, ateliéru Design oděvu Univerzity Tomáše Bati Zlín nebo ateliéru Sklo Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě.
Kromě řady váz, které stojí za pozornost, zaujme třeba instalace designéra ze zlínské Baťovky Adama Keprty. Ten vystavuje kolekci nápojových hrníčků, které navrhl pro značku Baileys k příležitosti padesáti let od prvního umíchání tohoto likérového nápoje.
A půl století už také vzniká ikonické nápojové a stolní sklo pod značkou Crystalex. I ta v Mánesu představuje své aktuální kolekce, přičemž pod těmi posledními je podepsán nový šéfdesignér značky Martin Jašontek.
Czech Design Week se koná od 5. do 8. září. I letos festival doplňuje každodenní doprovodný program přednášek a diskuzí na téma umělé inteligence, investice do umění či mediální tvorby. Návštěvníkům se v rámci doprovodného programu představí také partnerské projekty.
Základní vstupné na festival s přístupem do hlavních prostor i na všechny přednášky a doprovodný program vyjde na 300 Kč, zlevněné na 100 Kč a děti do 7 let mají vstup zdarma. Otevřeno je každý festivalový den od 10 do 20 hodin, poslední den akce pak jen do 19 hodin.
Festival zakončí udílení cen Czech Design Award
Na závěr festivalu budou uděleny ceny Czech Design Award. Ocenění designéři si kromě automatického zařazení do dalšího ročníku festivalu a širší podpory ze strany festivalu odnesou také ceny v podobě skleněných váziček navržených Františkem Jungvirtem. Ceny byly realizovány ve sklárně Ajeto v Lindavě. Sklárna, kterou spoluzaložil designér Bořek Šípek a která letos slaví 30 let, se návštěvníkům prostřednictvím tematické instalace také představuje ve výstavní síni Mánes.