Článek
Témata dnešního dílu:
- Česko jako země vhodná pro rodiče (19:12)
- Dvouleté garantování pracovní pozice (32:44)
- Více možností, více spokojenosti (52:37)
Socioložka a HR manažerka Jana Skalková se již od poloviny 90. let věnuje problematice diverzity, flexibility práce a inkluze na pracovišti. Sama je mámou tří dětí a každý den tak aktivně kombinuje rodinný život s kariérou ve státní správě.
„Být mámou tří dětí je obrovský dar a zároveň zodpovědnost,“ říká v rozhovoru. První roky s dvojčaty přinesly mnoho náročných momentů, ale také jí ukázaly, jak zásadní může být pro čerstvou maminku vzájemná podpora a sdílení.
Návrat do pracovního života přicházel postupně, což bylo možné jen díky vstřícnosti rodiny a kolegů. „Měla jsem možnost pracovat částečně z domova, což mi usnadnilo přechod mezi rolí mámy a zaměstnance,“ vzpomíná.
Dva tátové: Začátky s dvojčaty jsme si komplikovali zbytečnými zásadami
Tvrdí, že podpora flexibility na pracovišti je zcela klíčová, aby mohli rodiče bez větších problémů zvládat oba světy. V roce 2022 nastoupila Jana Skalková na své současné místo šéfporadkyně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Ve své pozici propojuje světy byznysu, práce, legislativy a státní správy s cílem posunout společnost v pružnosti zaměstnávání. „Tento svůj kariérní posun jsem původně neplánovala, ale vidím čím dál víc, jak je prolínání těchto sfér potřeba,“ sdílí v podcastu.
Zdůrazňuje také význam služeb péče o děti, jako jsou dětské skupiny nebo sousedské dětské skupiny. „Umožňují rodičům najít rovnováhu mezi rodinným a pracovním životem. Díky nim jsem si i já mohla postupně vybudovat profesní zázemí,“ vypráví a dodává, že právě tyto možnosti podle ní představují důležitý krok směrem k lepší podpoře všech rodin.
Na závěr se věnujeme, kromě tématu digitalizace, také důležitosti respektu k odlišným rodinným scénářům. „Myslím si, že větší města, která nabízejí více možností pracovního uplatnění i péče o děti, mají určitou výhodu. Na druhou stranu – v obou těchto rovinách, jak té pracovní, tak té pečující, už máme celou řadu příkladů, ke kterým se dostáváme i na ministerstvu. Tam vidíme, že opravdu je to o vůli a respektu, o paletě nástrojů, kterou rodiče mohou a hlavně chtějí využít,“ popisuje v rozhovoru. A dodává: „Každá rodina je jiná a má své vlastní výzvy. Klíčové je zajistit, aby se každá rodina cítila podporovaná a měla přístup k dostupné pomoci.“
Přes internet lze nově vyřídit i mateřskou, otcovskou či podporu v nezaměstnanosti
Co udělala vláda v posledních letech pro rodiče? Jak funguje plně automatizovaná mateřská a kam už postoupila digitalizace? Které nástroje a možnosti pro rodiče vznikly a vznikají? Čím se vyřeší málo míst ve školkách? A jak se už oficiálně dá ocenit péče? Poslechněte si celý rozhovor v úvodu článku nebo podcastových aplikacích a vše se dozvíte.
Podcast o mateřství s Terezou Rakoušovou a Žanetou Stratílkovou a jejich hosty. Dříve známý jako Pandemické matky sobě. I nyní rozebírá taje a záhady rodičovství. Vydejte se po stopách mateřství každou středu na Novinkách.cz.
Poslouchejte každou středu na Novinky.cz, Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts nebo jiné oblíbené podcastové aplikaci.
Také nás můžete sledovat na instagramu.
Poslechněte si také naše další podcasty: