Článek
Jedním z největších nebezpečí pro psy je úpal, kdy vnitřní teplota těla stoupne v důsledku vnějšího tepla až nad 39,2 stupně Celsia.
Dalším rizikem spojeným s pobytem na slunci je spálení. Platí to zejména u plemen psů se špatně pigmentovanou kůží, růžovým čumákem, špičatými slechy nebo řídkou srstí.
Tato plemena jsou také vystavena zvýšenému riziku rakoviny kůže, jako jsou:
- spinocelulární karcinomy – projevují se jako vyvýšené bílé bulky na kůži, v nehtových lůžkách a v ústech. Sice se nešíří do okolních lymfatických uzlin, ale i tak jsou agresivní a jejich odstranění může vyžadovat velké chirurgické zásahy.
- mastocytom – jedná se o nejčastější rakovinu kůže u psů. Týká se mastocytů neboli žírných buněk a může způsobit rakovinné bujení na kůži nebo pod ní.
- maligní melanom – postihuje pigmentové buňky v kůži známé jako melanocyty. Zatímco mnoho nádorů, které se vyvinou v těchto buňkách je benigních (nezhoubných), jiné rostou rychle a metastázují do dalších oblastí těla, jako jsou játra nebo plíce. Benigní melanomy se typicky nacházejí na oblastech kůže psa, které mají chlupy. Většina maligních (zhoubných) melanomů se vyskytuje na čumáku nebo v tlamě. Nádory na čumáku jsou velmi obtížně odstranitelné, a to zejména kvůli napjaté kůži a těsnému spojení s lebeční kostí a chrupavkou.
Některé rasy jsou náchylnější ke konkrétním druhům rakoviny než jiné. Například bíglové, boxeři a buldoci patří mezi rasy, kterým hrozí nejvyšší riziko mastocytomu.
Psí psycholožka Dana Navrátilová: Řidičák na psy by nebyl od věci
Nebezpečí se také skrývá v chůzi po rozpáleném chodníku, protože si pes může tlapky popálit. „Pokud je chodník příliš horký na to, abychom na něj mohli položit hřbet ruky na více než pět sekund, je příliš horký i pro tlapky psa,“ varuje na Daily Mailu veterinářka Anna Foremanová.
Spáleniny ochlazujte vodou
Podle doktorky Foremanové vypadá psí spálenina od slunce podobně jako ta lidská. Jde tedy o růžovou až červenou pokožku, na které se můžou objevit i puchýře. Pokud je spálení vidět na první pohled, vždy je lepší okamžitě navštívit veterináře. Jako první pomoc je dobré oblast ochlazovat studenou vodou, která poskytuje značnou úlevu od bolesti.
Co dodržovat během teplých, slunných dní
Psy je lepší venčit v chladnějším počasí brzy ráno před osmou hodinou nebo večer po dvacáté hodině. Na delší procházky je vhodné chodit při teplotách do 20 °C.
Obézní, velká nebo bezsrstá plemena by měla být během horkého počasí pečlivě sledována, stejně jako ta, která trpí jinými zdravotními problémy.
Při venčení jakéhokoli zvířete při teplotách nad 24 stupňů Celsia je třeba dbát mimořádné opatrnosti, protože hrozí úpal. Důležité je také kontrolovat teplotu chodníku a se psy chodit v teplejším počasí spíše mimo silnice a asfaltové cesty.
V teplém počasí by měl mít pes neustále k dispozici misku s čerstvou vodou a stinné místo, kam se může ukrýt, pokud mu je příliš velké horko. Prospět mu může i chladivá podložka.
Psi s dýchacími problémy, jako jsou mopsíci, francouzští buldoci a shih-tzu, nebo ti, kteří trpí respiračními problémy, by neměli mít vůbec dovoleno ležet na slunci. Potřeba dýchat, aby se ochladili, může zatěžovat již tak narušené dýchací cesty.
Pokud víte, že se psy strávíte více času na slunci, pak vždy sáhněte po opalovacím krému pro psy a natřete jím zejména čumák a další místa s řídkou srstí. Lidské opalovací krémy jsou nevhodné kvůli chemikáliím, které jsou v nich obsaženy.
Důležité je také sledovat teplotu prostředí zvířat umístěných venku ve výbězích – uzavřené prostory mohou být při přímém slunečním záření ještě teplejší než teplota vzduchu.
Největším a častým nebezpečím pro psa je pobyt v rozpáleném a uzavřeném autě!