Článek
Témata dnešního dílu:
- Co je XXL centrum? (00:49)
- Jsou takové léky bezpečné z dlouhodobého hlediska? (7:30)
- Kolik kil je pacient schopný zhubnout používáním těchto léků? (12:15)
- Může dojít k výpadku léku? (22:02)
Léky proti obezitě neboli tzv. antiobezitika se v poslední době staly hitem internetu a oblíbily si je také celebrity z celého světa. Primárně byl ale lék Ozempic vyvinut pro léčbu cukrovky 2. typu. Léky Saxenda a Wegovy jsou určené k léčbě obezity a Mounjaro navíc ještě k léčbě diabetu. Léky tohoto typu fungují na hormonálních principech.
„Hormony, které se uvolňují ze střeva, jsou zodpovědné za to, že slinivka vyrábí ve vhodnou chvíli inzulín. Máme tak možnost perfektně snižovat krevní cukr, protože jsou to dneska po inzulínu nejúčinnější antidiabetika. Zároveň omezujeme příjem energie, snižujeme léky chuť k jídlu a tím pádem pacient hubne,“ vysvětluje v úvodu podcastu profesor Martin Prázný.
Mezi další efekty těchto léčiv patří například zpomalování vyprazdňování žaludku, větší pocit sytosti po jídle a preference méně tučných jídel.
Bez úpravy životosprávy to nepůjde
Antiobezitika se sice zdají být zázračnými léky, díky kterým lze zhubnout takřka „bez práce“, opak je ale pravdou. „Ví se, že pokud lék přestanete aplikovat, efekt snížení chuti k jídlu odezní velice rychle. Pokud člověk nemá komplexní změnu životosprávy, tak bude opět přibírat,“ varuje lékař.
Tyto léky nejsou určeny pro lidi s BMI indexem v normě. Nejsou totiž obézní, tudíž ani nemocní. Správně by je měly užívat pacienti s nadváhou, obezitou a cukrovkou.

Vedoucí lékař XXL centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Prázný
„Můžeme se potom dostávat i do relativně složitých situací. V případě, že se rozumný lékař rozhodne lék nenapsat, tak pacient, který má tři kila navíc, se obrátí jinam a nemusí to být potom úplně bezpečné. Hlavně si lidé neuvědomují, že sice po léku zhubnou, ale až ho vysadí, tak se to všechno vrátí do původních kolejí,“ upozorňuje Prázný.
Nežádoucí účinky
Nejčastěji nežádoucí účinky postihují zažívací trakt, protože léky sice snižují hlad a chuť k jídlu, současně se ale snižuje pohyblivost zažívacího traktu. Strava je tak v žaludku delší dobu a u pacientů se může objevit průjem, zácpa a výjimečně zvracení.
U diabetiků mohou nastat potíže se zrakem, pokud je pomocí léků snižována koncentrace glukózy v krvi příliš rychle.
„Na začátku je běžné, že když spravíme krevní cukr rychle, tak čočka mění své vlastnosti. Mění se koncentrace cukru a pacient má rozmazané vidění. To není žádná katastrofa, obvykle to u všech lidí přejde,“ konstatuje lékař.
Více o tom, kdy se pro léčbu používá tzv. off-label lék, jak často postihují léky jako Ozempic výpadky a zda léky proplácí pojišťovna, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete přehrát v úvodu článku nebo podcastových aplikacích.
Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.
Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.
Poslechněte si také naše další podcasty: