Článek
Pozemky stavby jsou umístěny v zastavěné části obce vesměs s klasickou venkovskou zástavbou se sedlovými střechami. Záměrem investora bylo na pozemcích zachovat stávající venkovské stavení nově sloužící jako doplněk pro novou přístavbu určenou výhradně k bydlení. Ateliér Akia a autorka Pavla Foglarová se spolupracovníkem Martinem Novákem si se zadáním zdárně poradili.
Došlo k napojení přístavby v zadní části stávajícího domu, čímž se novostavba otevřela jižním směrem a zároveň se docílilo provozního napojení obou objektů se zachováním dostupnosti všech místností přímo ze dvora. Veškeré prostory v domě jsou orientovány tak, aby byl člověk neustále v kontaktu s vnitřním dvorem.
Objekt má tvar klasického venkovského stavení obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou. Na tu v zadní části navazuje nová jednopodlažní přístavba spojující stávající dům s jednopodlažní hmotou s obytným podkrovím kopírující tvar klasického vesnického domu v moderním pojetí.
Obě stavby spolu tvarově souzní
Rozlišení jednotlivých částí je podtrženo rozdílnou barevností a použitím různých materiálů – dřeva a omítky v antracitové barvě. Pro dosažení tvarové čistoty, která nebude konkurovat stávajícímu stavení, byl dřevěný obklad aplikován i na sedlovou střechu nového objektu.
Jižní a východní fasáda je doplněna o předstupující zastřešení, které slouží jako krytý vstup do domu a stínění jižní fasády. Stávajícímu domu byl ponechán venkovský vzhled a byla přiznána konstrukce ve svém surovém vzhledu. Střešní krytina byla ponechána z pálených tašek. Celý dům lemují zpevněné pochůzné chodníčky, kde se střídá beton a kámen.
Stavba patří mezi letošní přihlášená díla do soutěže Česká cena za architekturu.