Hlavní obsah

Dříve se tak prý řešily spory. Prstový wrestling má u našich sousedů dlouholetou tradici

2:41
2:41

Poslechněte si tento článek

Muži v krátkých kožených kalhotách a vyšívaných kšandách riskovali o víkendu vykloubené prsty při boji o titul na německém šampionátu v tzv. prstovém wrestlingu. Do 64. ročníku německého mistrovství, které se konalo v bavorské obci Pang zhruba hodinu jihozápadně od Mnichova, se zapojilo kolem 180 soutěžících.

Prstový wrestling má u našich sousedů dlouholetou tradiciVideo: AP

Článek

Fingerhakeln, populární sport v německých Alpách a sousedním Rakousku, má údajně své kořeny v tradici, kdy sloužil k řešení sporů.

Nejstarší záznamy o tomto neobvyklém sportu pocházejí již z 19. století. Účastníci závodů se tradičně oblékají do bavorských krojů, známých jako Tracht.

„Existuje několik teorií o tom, jak tento sport vznikl. V minulosti se lidé sporům vyhýbali tím, že řekli: Přitáhnu tě přes stůl! A když šlo třeba o ženy, bylo lepší někoho přetáhnout přes stůl než začít skutečnou bitku,“ uvedl pro agenturu AP Georg Hailer, předseda nejstaršího a největšího německého klubu Fingerhakler Schlierachgau.

Princip sportu je jednoduchý: dva soupeři sedí proti sobě u stolu, každý zaháknutý prostředníkem do malého koženého oka, a na pokyn rozhodčího se snaží co nejrychleji přetáhnout protivníka na svou stranu. Zápas obvykle trvá jen několik vteřin a vykloubené prsty jsou běžnou součástí.

Za každým soutěžícím stojí pomocník, který je připraven ho zachytit, pokud by se náhle uvolnil ze smyčky a ztratil rovnováhu. Vítěz vždy postupuje do dalšího kola.

Foto: AP

V Německu a Rakousku má sport dlouholetou tradici.

Důležitá je nejen síla, ale i technika

Fingerhakeln, kterého se tradičně účastní pouze muži, je dnes vysoce organizovaný sport s přísnými pravidly – přesně dané jsou například rozměry stolu i velikost koženého oka. V nedělním klání bylo vyhlášeno hned několik vítězů v různých věkových a váhových kategoriích.

„Vůbec to není nebezpečné. Občas samozřejmě dojde k odřeninám a drobným poraněním prstů. Vypadá to však hůř, než to ve skutečnosti je – jen kvůli přítomnosti krve,“ vysvětlil Hailer.

„Roli hraje, jak si sednu ke stolu, jak rychle dokážu přenést sílu do smyčky a samozřejmostí je mít dobře trénovaný prst,“ dodal závodník Maximilian Woelfl z městečka Laufach s tím, že fingerhakeln není jen o síle, ale také o technice.

Související témata:

Výběr článků

Načítám