Článek
V devátém ročníku ceny jsou přihlášené stavby realizované v posledních pěti letech na území Česka. Finalisté a vítěz hlavní ceny budou vyhlášeni na galavečeru letos v listopadu. Součástí přehlídky jsou ceny partnerů i cena za výjimečný počin.
Ve srovnání s loňským ročníkem dvojnásobně narostl počet přihlášených krajinářských počinů, zejména úpravy veřejných prostranství a výstavba budov zajišťujících služby, například hotelů, penzionů, kaváren, restaurací či vinoték. Více než dvojnásobně se zároveň zvýšil počet přihlášených výtvarných děl, designových počinů a drobných staveb. Patrná je i snaha zachraňovat a rekonstruovat zdánlivě bezvýznamné stavby, jako je například zastávka v Janských Lázních nebo Trafajda v Lipnici nad Sázavou.
V dřívějších ročnících výrazněji převládaly novostavby nad rekonstrukcemi. Letos však stejně jako loni narostl podíl rekonstrukcí a s ohledem na to, že některá díla zahrnují obě kategorie, je rozdělení téměř rovnocenné.
Rodinné a bytové domy, rezidenční komplexy, chaty i chalupy tvoří stejně jako v předchozích ročnících dvě pětiny přihlášených děl. Pokračuje trend budování školských a vzdělávacích zařízení, sportovních hal a tělocvičen se zázemím i v menších městech, budov občanské vybavenosti včetně kulturních a společenských zařízení, knihoven, divadel a komunitních center, administrativních budov či zdravotnických zařízení.
Oproti předchozím ročníkům v soutěži opět narostl počet děl financovaných veřejným investorem. Některá z nich přitom vzešla z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Tento způsob hledání zpracovatele projektové dokumentace umožňuje výběr nejvhodnějšího návrhu stavby z většího počtu předložených různorodých řešení na základě kvality.
Nezapomíná se na udržitelnost
Stavby jsou hodnoceny i z pohledu energetických úspor. Ty jsou u mnoha z nich zajištěny vhodnou orientací vůči světovým stranám, minimalizací tepelných ztrát, využíváním obnovitelných zdrojů, minimalizací umělého osvětlení.
U některých staveb pomocí zasakování a rezervoárů je na místě zadržována dešťová voda, jež je pak využita na zalévání či splachování, mnohdy jsou instalovány čistírny odpadních vod, je snížena spotřeba pitné vody u toalet a kohoutků, jsou navrženy vegetační střechy zlepšující klima i biodiverzitu.
Někteří autoři nenaplňovali principy udržitelnosti jen z pohledu energetických úspor, ale sledovali celý životní cyklus stavby – tedy i proces výstavby, při níž upřednostňují rekonstrukci, proměnu nebo revitalizaci stávajícího objektu před demolicí, využívají recyklovaných a recyklovatelných materiálů, stavebních materiálů šetrných k životnímu prostředí, dbají na minimalizaci stavebního odpadu, využívání lokálních materiálů a zdrojů, snížení emisí oxidu uhličitého atd.
„Máme velkou radost, neboť se letos přihlásil druhý nejvyšší počet realizací, více přihlášených bylo jen v prvním ročníku,“ uvádí Jan Kasl, předseda České komory architektů, který nedávno potvrdil mandát, a pokračuje tak ve své funkci zastávané od dubna 2019.
Pod jeho vedením bude Česká komora architektů i nadále věnovat pozornost prosazování architektonických soutěží upřednostňujících kvalitní návrh před nejnižší nabídkovou cenou a propagování pozic městských a krajských architektů.
Dále bude ČKA věnovat větší péči novému systému celoživotního vzdělávání architektů zaměřenému na udržitelnost a klimatickou změnu a bude stále usilovat o zadávání veřejných zakázek s důrazem na kvalitu. Pokusí se také dokončit vydání Vzorových smluv pro veřejné zadavatele.
Mezinárodní odborná porota z přihlášených v dalším kroku vybere užší okruh nominovaných, který bude oznámen na nominačním večeru 27. června v Holešovické tržnici v Praze.
Díla přihlášená do letošního ročníku bude hodnotit sedmičlenná porota
- architektka a lektorka na Milánské polytechnice Adriana Granatová (země původu: Itálie; ateliér, ve kterém působí: studio Ibsen)
- architekt a urbanista Peter Moravčík (země původu: Slovensko; ateliér, ve kterém působí: PMArchitekti)
- krajinářský architekt Neil Porter (země původu: Velká Británie; ateliér, ve kterém působí: Gustafson Porter + Bowman)
- architekt, publicista a lektor Andrius Ropolas (země původu Litva; ateliér, ve kterém působí: Office De Architectura)
- architektka a urbanistka akcentující udržitelný rozvoj Silja Tillnerová (země původu: Rakousko; ateliér, ve kterém působí: Architekten Tillner & Willinger)
- architekt Alexandros Vaitsos (země původu: Řecko; ateliér, ve kterém působí: DECA Architecture)
- architektka a předsedkyně představenstva Švýcarské konference architektů Doris Wälchliová (země původu: Švýcarsko; ateliér, ve kterém působí: Brauen Wälchli Architectes).