Hlavní obsah

Část problematických psů to má v plzeňském útulku na doživotí

Plzeň

Kolem pěti procent psů, kteří se ocitnou v plzeňském Útulku pro zvířata v nouzi, tohle zařízení už nikdy neopustí. A také tady dožijí. Možná překvapivě mají poměrně dobré vyhlídky na nový domov tamní kočky.

V plzeňském Útulku pro zvířata v nouzi je řada psů, kteří nový domov už asi nikdy nenajdou. Větší šanci mají kočky.Video: Ivan Blažek, Novinky

Článek

V areálu na Borských polích je v těchto dnech kolem čtyřiceti psů, z toho zhruba polovina už týdny, měsíce, roky. „Z nových přírůstků se naprostá většina z nich maximálně do tří dnů vrací k majiteli,“ řekl Novinkám Stanislav Šůs, zástupce vedoucího plzeňského Útulku pro zvířata v nouzi.

„Zvířata, která si nevyzvedne původní majitel, nabízíme do opatrování, některá z nich jsou ale neosvojitelná,“ upozornil Šůs. „Často se jedná o velká plemena, jako jsou stafordi, pitbulové, němečtí ovčáci, případně o jejich křížence. Nebo o zvířata, jejichž majitelé výchovu nezvládli. Tito psi pak bývají agresivní, někteří z nich už mají za sebou i útok na člověka,“ upozornil.

Pokusy najít problémovým psům nové majitele tady jsou, u některých jedinců je to však nemožné. „S každým psem je nutné absolvovat zkušební vycházky, jejich počet závisí na jeho povaze. Pokud tam není potřebná symbióza mezi zájemcem a zvířetem, k adopci nedojde, je to zbytečné riziko, že by se nám pes do útulku vrátil zpět,“ vysvětlil Šůs.

Azylové farmy dávají zvířatům druhou šanci na život

Lifestyle

Happyendy tu rozhodně nejsou na denním pořádku. „Máme třeba australského ovčáka, který už pokousal sedm lidí. Dva měsíce sem za ním jezdil každé tři dny pán, který měl chovnou stanici na tohle plemeno. Zprvu to vypadalo nadějně, ale pak ho pes v lese napadl a vážně zranil,“ připomněl Šůs a dodal: „Naopak se nám podařilo umístit tři německé ovčáky, kteří v Plzni pokousali muže s dítětem. Lovili jako smečka, tak jsme je rozdělili a převychovali.“

Foto: Ivan Blažek, Novinky

René už stačil pokousat několik lidí, a to včetně zkušeného chovatele.

Většina psů, kteří se do útulku dostanou, se zaběhla původnímu majiteli. Jsou však i případy, kdy se lidé svých psů zbavují. Povinný čip prozradí jejich původní pány jen někdy. „Pokud zvíře nepřihlásí do některého z registrů, tak z čipu vyčtete akorát číslo, ale už nikoliv to, komu pes patří,“ konstatoval Šůs.

Bez poplatku

Útulek provozuje od roku 2018 městská policie. Celkové roční náklady se pohybují kolem patnácti milionů, provoz zajištuje třináct zaměstnanců. „Dříve jsme spolupracovali s dobrovolníky z řad veřejnosti, kteří chodili bezproblémové psy venčit. Tuhle službu jsme ale kvůli neukázněnosti části z nich zrušili, přinášela více škod než užitku. Psi se nám opakovaně vraceli se střevními potížemi, někteří i bez svého venčitele,“ uvedl Šůs.

Foto: Ivan Blažek, Novinky

O kočky je zájem, málokterá v útulku zůstává déle než několik měsíců.

Pokud si někdo psa z plzeňského útulku osvojí, nebude muset od ledna platit radnici poplatek. „Vycházíme vstříc lidem, kteří se nezištně starají o opuštěné a nechtěné psy, městu zároveň šetří náklady spojené s péčí o tato zvířata. Zaslouží si zvýhodnění,“ sdělil primátor Roman Zarzycký (ANO).

Kočky jsou v kurzu

Koček je nyní v útulku kolem padesáti. „Je o ně poměrně velký zájem. Ty zdomácnělé tady máme průměrně jen šest týdnů, “ upřesnil Šůs. Nedomestikované kočky „z ulice“ jsou podle něj neosvojitelné. „Vykastrujeme je, naočkujeme, očipujeme a po karanténě vypustíme tam, kde jsme je odchytili,“ uzavřel Šůs.

Poslíček doručil jídlo do útulku, domů si odvezl dlouho nechtěného psa

Koktejl

Smečka z Knihánkova se stará o dvacítku psích důchodců

Móda a kosmetika
Související témata:

Výběr článků

Načítám