Článek
A to i přesto, že hlavní roli v příběhu zaujímají zvířata, byť s lidskými vlastnostmi. Mluví, cestují, schůzují, snaží se uchránit své teritorium před lokální ekologickou katastrofou, a když nemají na vybranou, umějí bojovat s lidmi jejich vlastními zbraněmi – tedy petardami.
Sama autorka označuje svou novelu za „ekologickou humoresku“, a právě ekologie je nosným tématem ztřeštěného, svižně odsýpajícího humorného příběhu, ve kterém kromě nejrůznějších zvířat vystupuje v hlavní záporné roli malý chlapec Lulu.
Vztah člověka k přírodě
Ten vyrůstá v satelitním městečku bez kamarádů a jeho rodiče zajímá daleko víc než on vydělávání peněz (otec) a jejich utrácení (matka). Není divu, že si hledá zábavu, která je zvířatům v jeho okolí doslova smrtelně nebezpečná.
Vztah člověka k přírodě je rozhodně leitmotivem knihy, Chylíková se ale dotkne dalších závažných témat, jako jsou šikana či odcizené rodinné vztahy v konzumní společnosti. Čtenář se dočká i opatrné karikatury světa politiky, nedočká se však výraznější pointy, což je vzhledem ke gradujícímu ději trochu škoda.
Publikace je na pultech v době, kdy se do popředí celosvětové veřejné diskuse dostává dopad klimatické změny na ekosystém a hlavní město České republiky vážně debatuje nad zákazem silvestrovské zábavní pyrotechniky právě kvůli nepříznivému vlivu na zvířata. I kvůli tomu ji lze doporučit.