Článek
Proč jste se nyní rozhodli obě alba vydat?
Je to proto, že obě slaví kulatá výročí. Zároveň jsou to alba tak říkajíc nejslavnější a nejprodávanější. Navíc na obou jsou ty nejznámější nebo posluchačsky nejoblíbenější písně.
Měla vyjít původně v loňském roce a být pokřtěna v rámci plánovaného koncertu v pražské Lucerně. Ten se ale kvůli covidovým opatřením nekonal. Vydavatelství včetně nás už nechtělo déle čekat. Vydávat jej v příštím roce (2022) by postrádalo smysl.
Jde o alba, která jsou v historii kapely velmi úspěšná. Vzpomenete si, za jakých okolností vznikala?
Album Fešáci 2000 bylo velmi nadčasové, hlavně písní s názvem Dialog 2000. V té se Petr Novotný zamýšlel nad tím, jak že vlastně bude vypadat svět v roce 2000. Spousta věcí, o kterých Petr zpívá, se vlastně i naplnilo. Například telefonní záznamníky, tedy mobilní telefony.
Navíc se na této desce objevily písně Paní má se má Tomáše Linky, Prodavač Michala Tučného, Přesný čas Pavla Brümera a podobně. Bylo to poslední album, na kterém zpíval i Michal Tučný. Krátce po jeho vydání odešel k Tučňákům.
Po odchodu Michala Tučného vydali Fešáci v roce 1983 ještě album Pošta Fešáci 1. Další vyšlo až po sedmi letech. Byl to tedy relativně dlouhý čas na přípravu nových písní a psaní textů.
Až v roce 1990 vyšla deska Hvězda Countryon. Písní bylo dost, byly velmi oblíbené, ověřené před diváky a posluchači, a tak vzniklo rovnou dvojalbum s pětadvaceti písničkami. Byl to jeden hit za druhým.
Kolik písniček z obou desek hráváte v posledních letech na koncertech?
Z každého alba minimálně deset písní.
Minulý týden ve středu jste odvysílali online koncert, na kterém jste znovuvydané desky pokřtili. Fešáci vznikli v roce 1967 a i s ohledem na fanoušky, kteří jsou často vyššího věku, je trochu překvapivé, že jste se vydali do virtuálního prostoru. A to již podruhé. Kde jste vzali jistotu, že má smysl online koncert odehrát?
Jsme zvyklí odehrát zhruba sto koncertů za rok, dříve to bylo i dvě stě padesát. Máme velkou fanouškovskou základnu a připadalo nám solidární se alespoň jednou za půl roku před nimi objevit.
Diváci nás podpořili v obou případech i finančně, za což jim děkujeme. Byli jsme tím pádem schopni pokrýt veškerou techniku potřebnou k přenosu koncertu přímo do obýváku diváků. Vymysleli jsme i soutěž a vylosovali tři výherce, kteří dostanou od nás podepsaná alba poštou až domů.
Jak vůbec středeční online koncert dopadl, jaké na něj byly ohlasy?
Ohlasy jsou skvělé, návštěvnost byla výborná, stejně jako před Vánocemi při našem prvním streamu.
Řadovou desku už Fešáci nevydali mnoho let. Vznikají v kapele ještě nové písně?
V tuto chvíli máme na nové písně pár nových nápadů. Až z nich vzniknou skladby, chtěli bychom je zveřejnit příští rok, kdy budou mít Fešáci pětapadesát let.
Teď ale věnujeme náš čas blížícímu se koncertu v pražské Lucerně, který je přesunut na 21. října. Na něm chceme přehrát písně z nově vydaných alb ve stejném pořadí a ve stejných tóninách a aranžích. To tu, myslím, ještě nikdo neudělal.
Na které období kapely nejraději vzpomínáte?
Všechna období měla něco do sebe, nedá se říct, že by některá byla horší či lepší. Snad jen odchod Michala Tučného v roce 1980 byl trochu nepříjemný. Ale kapela přijala nové členy, respektive členky, a život šel dál.
Krátce na to vyšlo skvělé album Hvězda Countryon a bylo velmi úspěšné i bez Michala, ve vší úctě k němu. Přišel i zpěvák Jindra Malík, který přinesl do kapely nový vítr.
Jméno Fešáci je přece jenom spíše spojeno s minulými dekádami, spíše s dobou před sametovou revolucí. V čem je podle vás dnes skupina přitažlivá?
S minulými dekádami je spojeno mnoho kapel i umělců, ale to je podle mého úplně jedno.
Důležité je, že kapela v podstatě přežila všechno zlé, několikrát vstala z popela, oprášila se a jela dál.
Do sestavy se před časem vrátila spousta dalších bývalých členů, třeba Tomáš Linka nebo Robert Moucha. Kapela navíc nikdy nepřerušila svou činnost, bez přestávky se drží na poli country music už čtyřiapadesát let.
Může se vám hodit na Zboží.cz: