Hlavní obsah

Zlatou palmu v Cannes získal Triangle of Sadness švédského režiséra Östlunda

Cannes

Zlatou palmu pro nejlepší film na letošním 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes získal snímek Triangle of Sadness (Trojúhelník smutku) švédského režiséra Rubena Östlunda. Švéd získal Zlatou palmu již podruhé, tentokrát za satirický snímek o třídních vztazích a západní společnosti.

Foto: Sarah Meyssonnier, Reuters

Ruben Östlund

Článek

Druhou nejprestižnější cenu Grand Prix získali rovným dílem Francouzka Claire Denisová za film Stars at noon a nejmladší účastník soutěže Belgičan Lukas Dhont za film Blízko (Close).

Foto: Petros Giannakouris, ČTK/AP

Claire Denisová

Cenu za režii si odnáší Jihokorejec Pak Čchan-uk za snímek Heeojil gyeolsim (Decision to leave).

Foto: Joel C Ryan, ČTK/AP

Lukas Dhont (vlevo)

Cenu za nejlepší herecký výkon získala Zar Amír Ebrahímíová původem z Íránu za roli ve filmu Holy Spider (Les Nuits de Mashhad). Ve snímku podle skutečných událostí o vícenásobném vrahovi, který se zaměřuje na sexuální pracovnice v íránském městě Mašhad, si zahrála novinářku. Herečka žije od roku 2008 ve Francii, při přebírání ceny poděkovala, že ji země přijala, uvedla AFP.

Foto: Eric Gaillard, Reuters

Zar Amír Ebrahímíová

Nejlepší herecký výkon v hlavní roli podle poroty podal Song Kang-ho z Jižní Koreje ve filmu Beurokeo (Broker) o rodině, která se snaží najít nový domov pro opuštěné dítě. Pětapadesátiletý herec hrál také ve snímku Parazit, který vyhrál Zlatou palmu před třemi lety.

Foto: Joel C Ryan, ČTK/AP

Song Kang-ho

O hlavní cenu se letos v Cannes ucházelo celkem 21 snímků. O vítězích rozhodovala porota, které předsedal francouzský herec Vincent Lindon.

Česká republika letos v hlavní soutěži zastoupena nebyla. V sekci Cannes Classics byl uveden snímek Věry Chytilové Sedmikrásky v digitálně restaurované podobě.

Související témata:

Výběr článků

Načítám