Článek
Slavnostním aktem v jičínské synagoze odstartoval projekt Revitalizace židovských památek, v jehož rámci vznikne na území sedmi krajů síť deseti oblastních center židovské kultury.
„Tato centra budou v Úštěku, Jičíně, Brandýse nad Labem, Plzni, Březnici, Nové Cerekvi, Polné, Boskovicích, Mikulově a Krnově,“ vyjmenoval koordinátor projektu Jan Kindermann.
V revitalizovaných památkách, mezi které jsou zahrnuty synagogy, sídla bývalých obcí, rabínské domy nebo židovské školy, se budou konat výstavy, přednášky, koncerty, zřízeny v nich budou expozice dějin židovských komunit jednotlivých regionů.
Podle ředitele Židovského muzea v Praze Leo Pavláta je projekt významný i proto, že bude ve zrekonstruovaných objektech připomenuta židovská kultura.
Prevence projevů extrémismu
„Židé se spolupodíleli na rozvoji regionů, v nichž žili. Nové expozice budou příležitostí hovořit o multikulturnosti jako prevenci proti projevům extremismu a netolerance. V neposlední řadě tyto památky vytvoří síť turistických cílů, což bude mít kulturní význam i ekonomický přínos,“ míní Pavlát.
V České republice se dochovalo na devadesát synagog, dalších 150 budov památkové povahy, jako byly židovské školy, mikve, špitály, a na 350 židovských hřbitovů.
„Je to jeden z mála síťových projektů, což přináší velké nároky na koordinaci. Bohužel historický odkaz je zanedbaný v celé republice.
Vnitřní dluh památkové péče u nás činí 65 až 70 miliard korun,“ dodal ministr Riedlbauch a doplnil, že smysl opravy není v tom pouze památky opravit, ale nabídnout jejich další využití. „A to tento projekt splňuje,“ uzavřel ministr.