Článek
Autor obálek a dalších kreseb v Respektu Reisenauer získal cenu za rok 2008. Nadace Český literární fond mu ji udělila za jedinečnou výtvarnou reflexi domácího i světového dění.
„Z ceny mám samozřejmě radost, ale je zajímavé, že jsem ji dostal přesto, že nejsem novinář,“ řekl při převzetí ceny výtvarník.
Zřejmě se nedá napsat těžší věta – náš kolega Pavel Reisenauer zemřel. Byl to on, kdo vtiskl Respektu tvář, a činil tak více než třicet let.https://t.co/s1PNUiczW1
— Erik Tabery (@etabery) February 14, 2024
S Respektem byl Reisenauer spjat od jeho počátku. Podle šéfredaktora nejdříve pomáhal s grafickou úpravou a následně začal připravovat titulní strany. „Za léta se jeho kreslířské umění propracovalo k dokonalosti. Kresby jsou také kronikou porevolučního dění v naší zemi. Byl nekorektní, ale zároveň nesmírně citlivý ilustrátor. Vysmíval se lidem u moci, ale prožíval osud lidí, kteří většinou žili na okraji. Těm se i snažil pomáhat,“ konstatoval Tabery.
Předtím, než začal pracovat pro Respekt, dělal Reisenauer topiče v kotelně pražské fakultní nemocnice a nočního hlídače u národního podniku Průmstav. V rozhovoru, který vyšel před pěti lety k 30. narozeninám Respektu, poznamenal, že výhodou těchto zaměstnání pro něj bylo i to, že tam mohl malovat. Proč nešel po gymnáziu studovat kresbu, odůvodnil mimo jiné tím, že ho to nelákalo a raději vše dělal sám.
První číslo Respektu vyšlo v březnu 1990. Předchůdcem týdeníku byl Informační servis, který se zrodil v listopadu 1989 a vytvářeli ho lidé z okruhu samizdatových kulturních časopisů Sport a Revolver Revue.