Článek
Karel Čáslavský pocházel z Lipnice nad Sázavou, kde se narodil 28. ledna 1937. Absolvoval střední filmovou školu, nastoupil ve Filmovém studiu Barrandov jako asistent produkce a později pracoval jako asistent režie u filmů jako Smrt si říká Engelchen nebo Červnové dny. Jako odborný poradce pomáhal se slavným Videostopem nebo s filmy Všichni moji blízcí a Obsluhoval jsem anglického krále.

Karel Čáslavský na archívním snímku z roku 1990
Více než filmová tvorba ho proslavil zájem o historii a archivářství. Dlouhá léta provázel pořady Hledání ztraceného času, Vltava v obrazech nebo Komik a jeho svět.

Karel Čáslavský ve filmovém archívu
"Strávili jsme spolu hodně let, ale v kontaktu jsme byli vlastně pořád, i když v poslední době už jen po telefonu. Byl jakýmsi mým přítelem 'na telefonu', když jsem potřeboval poradit, protože neměl čas a sílu, aby se mnou šel v pokračování Videostopu dál," řekl ČTK Jan Rosák. Myslí si, že jeho duch i fluidum v tom byly dál. Už tím, že jeho následovníci v rolích arbitrů ho často zmiňovali.
"Když jsme kdysi společně dělali scénáře, on se věnoval starým filmům, které měl v malíčku, a já připravoval ty novější. Dnes ho mohu maximálně tak trochu nesměle parafrázovat. Velice často si ho připomínám. Před časem mi po telefonu řekl, že ti mladí dnes o starých filmech nic nevědí - a já mu musím bohužel velice často dát za pravdu," dodal Rosák.
Čáslavský byl odborníkem na němý film a na americkou grotesku, stejně tak ale miloval české filmy. Velmi obdivoval období 1. republiky. Od předsednictva Masarykova demokratického hnutí obdržel v roce 2002 Čestnou medaili T. G. Masaryka.

Karel Čáslavský
V roce 2009 byl uveden do Dvorany slávy při vyhlašování ankety TýTý.
Kromě toho byl i spoluautorem knih Hvězdy českého filmu 1 (s Václavem Merhautem a Ondřejem Zahradníčkem) a Hvězdy českého filmu 2 (s Václavem Merhautem a Tomášem Řízkem).
Čáslavský byl vdovec, manželka Květoslava zemřela v roce 2006. Měl syna Petra a dceru Helenu.