Hlavní obsah

Zemřel Jan Schmid

Aktualizováno

Ve věku 87 let v pondělí zemřel divadelník, zakladatel a ředitel Studia Ypsilon Jan Schmid, sdělila za Studio Ypsilon Kateřina Kovandová.

Foto: Petr Horník, Novinky

Herec a režisér Jan Schmid

Článek

Informaci divadlo sdílelo mimo jiné na svých facebookových stránkách.

Schmid patřil k výrazným divadelním osobnostem od 60. let. Působil jako herec, režisér, kulturní publicista, textař, výtvarník, ilustrátor, scenárista, dramatik, moderátor, ale také jako divadelní manažer a divadelní pedagog.

Jeho ženou byla herečka Jana Synková.

Zakladatel Ypsilonky patřil k tvůrcům, kteří si hluboce váží diváků. „Tvoří je jednak lidé, kteří stárnou s námi, ale také ti o hodně mladší. A jezdí za námi stále i lidé, kteří nás poznali na velkých festivalech. A ti obdivují, že si s naší poetikou rozumí i mladá generace. Improvizace mladých herců je samozřejmě generačně jiná, ale stále je to něco, co se tu drží od počátku,“ uvedl v roce 2017 záhy poté, co převzal Thálii, nejvyšší českou divadelní cenu.

Prosadil se také ve filmu, kde mu patřily především malé role. Díky plnovousu hrával především lékaře, psychiatry, sociology, redaktory, učitele nebo ředitele.

Diváci si ho mohou pamatovat mimo jiné ze snímků Bumerang (1996), Requiem pro panenku (1991), Jak básníkům chutná život (1987), Buldoci a třešně (1981), Upír z Feratu (1981), Kalamita (1980), případně Ovoce stromů rajských jíme (1969) či Farářův konec (1968).

Hrál také v seriálech. Z těch, kde dostal největší role, lze zmínit namátkou Zdivočelou zemi (2001) nebo Dobrodružství kriminalistiky (1989).

Byl také velmi talentovaným výtvarníkem, který stál šest desítek let rovněž za vizuální podobou prezentace domovské, dnes již legendární Ypsilonky.

Jan Schmid (14. června 1936, Tábor – 3. června 2024, Praha)

  • Vyučil se malířem skla. Následovala Střední průmyslová škola v Železném Brodě a UMPRUM v Praze.
  • Od roku 1961 působil jako výtvarník a režisér v Severočeském loutkovém divadle (v pozdějším Naivním divadle) v Liberci. V roce 1963 založil experimentální soubor, který se od roku 1964 nazývá Studio Ypsilon a od roku 1978 působí v Praze.
  • Kromě mateřského divadla příležitostně hostoval jakožto režisér i v jiných divadlech, mimo jiné v Národním divadle. Působil také v České televizi a Českém rozhlase.
  • Od roku 1975 vyučoval na katedře loutkářství DAMU, od roku 1990 vyučoval na katedře alternativního a loutkového divadla. V roce 1994 se habilitoval jako docent, v roce 2003 byl jmenován profesorem.
  • 25. března 2017 získal Thálii za mimořádný umělecký přínos českému divadlu. V roce 2018 obdržel také Státní cenu Ministerstva kultury ČR za přínos divadlu, v roce 2020 Cenu Genia smíchu a v roce 2022 Poctu hejtmana Libereckého kraje za celoživotní přínos v oblasti divadelního umění.

Jan Schmid: Improvizace a hudba jsou základem Ypsilonky

Kultura

Ředitel Ypsilonky Jan Schmid: Diváci dnes chtějí být především baveni

Kultura
Související témata:

Výběr článků

Načítám