Článek
Web Variety doplnil, že umělec zemřel ve svém domě na newyorském Manhattanu, konkrétně na srdeční selhání.
Popularizátor stylu kalypso
Americký zpěvák, známý v padesátých letech jako král kalypsa, se narodil v roce 1927 v Harlemu jako potomek přistěhovalců z Karibiku.
Nicméně v pěti letech jej rodina poslala zpět na Jamajku, k babičce. Do New Yorku se vrátil až v době, kdy začal studovat střední školu. S sebou si přivezl neopakovatelný hudební mix.
Uměleckou kariéru pak začal až po 2. světové válce, do níž se aktivně zapojil v roce 1944.
Jako zpěvák se zpočátku věnoval popu a jazzu v nočních klubech. Velkou šanci mu dal newyorský Royal Roost. V roce 1949 debutoval nahrávkou u společnosti Roost Records. Brzy se začal zajímat o americkou lidovou hudbu.
Jako interpret zpopularizoval polyrytmický vokální hudební styl kalypso pocházející z karibské oblasti, ale zpíval také blues nebo gospel. Jeho největšími hity byly The Banana Boat Song (Day-O), Matilda a Shake Shake Shake Seňora.
U Martina Luthera Kinga jr.
Zároveň se proslavil také jako herec a producent. Byl přitom jedním z prvních černošských herců, kteří se v Hollywoodu prosadili. Později se věnoval produkci divadelních filmů a televizních filmů.
Celý život byl také aktivním bojovníkem za lidská práva, za práva menšin. Byl i blízkým spolupracovníkem Martina Luthera Kinga jr, důležitým hlasem v hnutí za občanská práva v 60. letech ve Spojených státech. Později se věnoval charitativní činnosti ve prospěch afrických zemí.
Belafonte zároveň patřil k nejoceňovanějším umělcům své éry. Získal mimo jiné dvě ceny Grammy (a v roce 2000 cenu Recording Academy za celoživotní dílo), cenu Tony a Emmy.
Na slavnostním předávání Governors Awards v roce 2014 obdržel také Humanitární cenu Jeana Hersholta udělovanou filmovou akademií. Ta je považovaná za jakéhosi Oscara, který se uděluje za humanitární činnost.