Článek
Albee v pátek ve svém domově v New Yorku podlehl krátké nemoci. Příčina smrti nebyla zveřejněna.
Po smrti Arthura Millera a Augusta Wilsona v roce 2005 byl Albee pravděpodobně největším žijícím americkým dramatikem, uvedla agentura AP. Je trojnásobným držitelem Pulitzerovy ceny - za Křehkou rovnováhu (1967), Pobřeží (1975) a Tři velké ženy (1994).
Albee napsal více než 25 her. Česky se uváděla všechna významná Albeeho dramata včetně jeho poslední hry Koza aneb Kdo je Sylvie? (2002). V roce 1981 Albee podepsal otevřený dopis žádající propuštění Václava Havla z vězení. Česko také Albee několikrát navštívil.
Mistrovské dílo
Za Albeeho mistrovské dílo je považována hra Kdo se bojí Virginie Woolfové?, která ve své době zcela demytizovala takzvaný americký sen. Albee za ni měl v roce 1963 obdržet Pulitzerovu cenu, ale protože už tehdy byl kontroverzní postavou, výbor mu ji odmítl udělit kvůli údajné vulgárnosti jazyka. Bylo přitom zřejmé, že v této absurditě jazyk ztrácí svůj původní smysl a v rukou hlavních hrdinů-manželů se stává zbraní, která vyvolá emocionální i fyzický boj.
Hra se v roce 1966 dočkala i slavného filmového zpracování, do něhož si režisér Mike Nichols vybral typově velmi přesné herce - Elizabeth Taylorovou a Richarda Burtona. Obsazení skutečného manželského páru, jejichž předloze nikoliv nepodobné excesy pravidelně naplňovaly bulvární tisk, se ukázalo nejen jako výborný reklamní tah. S výslednou podobou snímku, který získal pět Oscarů, byl spokojen i sám Albee, a to i přesto, že podle svých slov nebývá spokojen téměř nikdy.
O lidech a ostatních zvířatech....
Témata svých her shrnul do jednoduché věty: "Píšu o životě, smrti, lidech a ostatních zvířatech". Mezi další Albeeho kusy patří Hra o manželství, Americký sen, Snídaně u Tiffanyho, Všechno je v zahradě či Smrt Bessie Smithové.
Dramatik nepřestal překvapovat ani na prahu 21. století. V roce 2002 se na Broadwayi objevila jeho nová tragikomedie Koza aneb Kdo je Sylvie? a okamžitě vzbudila rozporuplné reakce. Hra má totiž absurdní zápletku: úspěšný newyorský podnikatel středního věku se zamiluje do kozy. Albee v tomto případě nepředpokládal prvoplánový humor, ale radikálním vybočením z "normálního" ukázal zničující stereotyp jednoho vztahu. Po letech to pro něj byl triumfální comeback.
Albeeho pohled na svět ovlivnil i vlastní osud - osud sirotka a homosexuála. Dva týdny po narození (12. března 1928 ve Washingtonu) byl adoptován rodiči, kteří vlastnili výnosný řetězec vaudevillových divadel a poskytli mu komfort. I navzdory němu se však stal ukázkovým buřičem. Živil se různě, jako poslíček či prodavač, "našel se" až v 50. letech mezi bohémou v newyorské Greenwich Village, kde si jako dárek k 30. narozeninám napsal aktovku Stalo se v zoo (1958).