Hlavní obsah

Země česká byla málem lechkou

Novinky, Jiří P. Kříž
OSTRAVA

Staré pověsti táhnou. Česká mytologie patří k těm uvěřitelným, a tak se jí rádo zabývá iluzivní, loutkové divadlo. V poslední době třeba brněnská Radost, pražské Divadlo Evy Hruškové a nejnověji v inscenaci Ze starých pověstí českých podle Aloise Jiráska režisér Martin Františák v Divadlo loutek Ostrava.

Foto: Marek Dvorský

Společné foto Jizbice u Náchoda a Jizbice u Nymburku - před hasičskou zbrojnicí

Článek

Několik nejstarších pověstí je rámováno bájením hodinářského Mistra Hanuše (Jiří Volkmer), stvořitele pražského orloje, který své vnučce Markétě (Lenka Macharáčková), doufejme, že ne pozdější nešťastné milce Faustově, vypráví o kořenech i o koření národního života.

Vývoj nabral známý kurs

Hned na začátku jí vysvětlí, že mnoho nechybělo, a místo země české mohli jsme mít zemi lechkou. Spor obou bratrů-vladyků Čecha a Lecha se ale rozuzlil, jak se patří a vývoj nabral správný směr skrze Kroka, jeho dcery Tetu, Kazi a Libuši, Horymíry, Bivoje, Přemysly, Neklany, Křesomysly, Nezamysly, Vlastislavy či Straby. Nebyli by to loutkáři, kdyby staré bájesloví neoživili, trochu nezlehčili a za příběhy určené hlavně dětem nepodsunuli v druhém plánu třeba erotické harašení Pračechů a Staročechů. A tak třeba na prsaté Kazi může Bivoj opravdu oči nechat a nebýt statného kance, asi by mu i do výstřihu její odvážné haleny zapadly...

Trio Aleny Sasínové

V Ostravě hraje se s totemickými loutkami, krásně ze dřeva vyřezanými podle Tomáše Volkmera a na první poslech zaujmou doprovodné songy Nikose Engonidise inspirované spíše než polabskou nížinou lidovými ohlasy moravsko-karpatských kopanic Vyniká v nich alt Aleny Sasínové-Polarczik z Divadla Petra Bezruče a jasné sopránky jejích dcer Adriany a Alexandry. Podivuhodně muzikální rodinné trio doprovází Engonidisovo nástrojové sdružení. Muzikální složka a výtvarná podoba loutek, včetně Šemíka, v inscenaci dominují.

Zemědělci a kutači

Publikum se zábavně a nedidakticky dovídá, jak se český národ rozštěpil na linii Křesomyslovu, kutače v horách, které vydaly své zlaté a stříbrné bohatství, a na Horymírovu větev zemědělskou, jak těžká byla válka s Lučany a jakou oběť musely přinést bojující rody. Ocitáme se v říši fantazie, nepochmurné, spíše rozverné, s dobrým muzicírováním, v pohodě.

Divadlo loutek Ostrava - Martin Františák: Ze starých pověstí českých. Režie M. Františák, dramaturgie Hana Galetková, scéna a kostýmy Marek Cpín, loutky Tomáš Volkmer, hudba Nikos Engonidis.

Související témata:

Výběr článků

Načítám